29. oktober 2003 - 10:46Der er
12 kommentarer og 1 løsning
Ark beskyttelse på alle ark samtidig
Hej alle,
Jeg vil meget gerne vide, om det er muligt at lave en arkbskyttelse på samtlige ark i et regneark på én gang. Det er ikke projektmappe beskyttelsen, som jeg er interessereti, men arkbeskyttelsen.
Passwordet skal alligevel være det samme på samtlige ark, så derfor kunne jeres hjælp undgå, at jeg skal igennem en masse manuelle rutiner, hvis det nu kunne gøres via en macro
Lidt af ideen med kodeord forsvinder dog - såfremt én der har en lille bitte smule forstand ville kunne trykke alt+F11 og se koden! Men ok, så har du også med en person at gøre som vil ødelægge/ændre noget!
kabbak-> Også koden på modulet kan ret let omgås, men det er åsan set også ligegyldigt. Sikkerheden i Excel er ikek til at beskytte statashemmeligheder, men for at forhindre at folk ændrer noget "ved en fejltagelse". Bevidst "hærværk" er der ingen mulighed for at forhindre. Så det er efter min meningn ret ligrgyldigt om man bruger kode eller ej.
kll1978 -> spørgsmålet her er fra 2003... og for længst afsluttet.
Men jeg svarer gerne på dit spørgsmål: Jo det kan man godt! Men det øger ikke sikkerheden for hvis det er en cellehenvisning, kan igen bare kalde værdien af den celle i VBA... Så som jkrons rigtigt skriver er det ikke muligt at forhindre bevidst hærværk.
Jeg har dog ikke testet sikkerheden af, i Office 2007 - men den skulle efter sigende være øget...
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.