31. oktober 2003 - 22:33Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Hvordan for jeg adgang
Hej jeg er en dreng som har sin computer med på efterskole. Jeg bruger den til at høre cdér og lave lektier på. men her for et par uger siden lavede jeg et eller ander så mine drivere til mit lydkort blev slettet, og mine cdér med drivere ligger der hjemme! så sagde min værelses kammerat at jeg bare skulle instalere hans windowns 2000 ( jeg har xp pro nu ) så skulle den nok finde mine drivere og så skulle jeg bare instalere min windows xp oveni igen bagefter. okai det virkede så os da jeg instalerede xp igen virkede alting fint! undtaget min mappe med dokumenter, jeg havde adgangskode på min konto før alt det der med lyd driverene skete. og hvergang jeg går ind og klikker på René ( som min tidligere konto hed, da jeg instalerede windows xp igen sagde jeg også at min konto skulle hedde rené men den har så kaldt den rené.rené det er nok fordi at der er en i forvejen der hedder rené )så står der adgang næktet!! hvad gør jeg ALLE MINE STILE OG MIT VIGTIGE SKOLE ARBEJDE LIGGER DERINDE !! jeg har prøvet at gå ind i mappen ude fra dos ( det virkede ikk der skrev den os bare adgang nægtet ) og jeg har prøvet af lave en administratot konto i xp, det virkede heller ikke.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Hvis du har administretor rettigheder, skulle du kunne tilgå disse filer, med mindre at de har været krypteret med XP kryptering, så en de nemlig tabt, fin administratorkontoen og log med denne. Jeg finde lige et link til dig
nej det virker ikke. ja jeg instalerede windows xp som jeg kører nu kom den os og spurgte om jeg ville oprætte en administratot kontoog det ville jeg gerne og jeg kan godt huske koden. men selvom jeg loggoer mig på som administrator virker det ikke. når jeg går ind i egenskaber i mappen er skrivebeskyttet aktiveret og hvis jeg fjerner den og trykker andvend, siger den at der sker en fejl med et eller andet med "attributter" eller sådan noget, og det samme sker hvis jeg går ind i fanen deling og sætter mappen til at den skal deles på nætværket. der er ingen knap eller fanebled inde i egenskaberne på mappen der hedder sikkerhed, advenceret eller ejer.
ej sorry. jeg læste lige dit inlæg igen og gjorde hvad der stod step by step og nu virker lortet sq !! tusind tak for hjælpen
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.