Avatar billede raszor Nybegynder
04. november 2003 - 23:42 Der er 39 kommentarer

Professionelle webprogrammører, hvad bruger de?

Skriver de al koden selv i f.eks notepad, eller bruger de programmer som Dreamweaver eller Golive?
Avatar billede mailand Nybegynder
04. november 2003 - 23:46 #1
øh, jeg kan vel kun tale for mig selv, men jeg bruger Homesite... Ved ikke, om det er det bedste, men jeg har hængt på i adskillige år, så nu er det vel bare en vanesag...

God farvekodning og ftp adgang... god overskuelighed... Tja, jeg stiller ikke så mange krav. Men ja, jeg synes Homesite er god...!

#Mailand
Avatar billede Slettet bruger
04. november 2003 - 23:50 #2
Kan også kun tale for mig selv:
Bruger:
- Dreamweaver til kodning (asp, html og xhtml),
- Topstyle Pro til CSS,
- Flash FXP til FTP,
- Primært Opera, sekundært Netscape og IE til test.
Avatar billede razersedge Nybegynder
04. november 2003 - 23:54 #3
ConTEXT til kodning (php, css, html og xhtml).
Context er faktisk ikke andet end et notepad-lignende program, men det giver syntaksfarvning af koden, hvilket er nok for mig.
Jeg tester primært i Mozilla og sekundært IE. Men hvis man overholder W3 standarderne burde det jo ikke være et problem alligevel ;)
Avatar billede medions Nybegynder
04. november 2003 - 23:58 #4
Hvis du ønsker at kode i ASP, vil jeg klart foretrække Microsoft Visual InterDev 6.0. Hvis du vil kode PHP ville jeg klart bruge SlickEdit, disse 2 programmer er klart de bedste på market efter min mening. Godt nok er DreamWeaver efterhånden blevet godt, men det er alt for uoverskueligt hvis du ønsker selv at kode koden i hånden (Hvilket professionelle programmører gør ;o))

//>Rune
Avatar billede schaefner Juniormester
04. november 2003 - 23:59 #5
EditPlus
Avatar billede cdc Novice
05. november 2003 - 00:00 #6
wysiwyg= DW og FP
asp kode og css= bruger jeg notepad
browser = IE primær NE sekundær
Avatar billede Slettet bruger
05. november 2003 - 00:01 #7
Tror også at det meste er i orden. Bare man ikke bruger Frontpage.  :-)

Jeg faldt forresten over et ret lækkert program, som er 100% gratis og 100% redigérbart på den måde, at man selv kan styre og juste hvad som helst inde i programmet.  :-) Tror at det er programmørerne selv som udvikler programmet.
Se selv:
http://www.chami.com/html-kit/
Avatar billede Slettet bruger
05. november 2003 - 00:04 #8
-->medions:
Hvis det er mig du mener, så kan Dreamweaver altså styres i designet på den måde, at det ligner et rent kodeprogram som fx. Homesite, men alligevel med alle de hurtige formateringsredskaber, som altså er ret lækkert.  Så alt i alt: 2 fluer med ét smæk. :-))
Avatar billede cdc Novice
05. november 2003 - 00:05 #9
extend--> Bare man ikke bruger Frontpage.  :-)...?? Hvad mener du med det ?
Avatar billede Slettet bruger
05. november 2003 - 00:09 #10
-->cdc:
Bryder mig bare ikke om Frontpage.
Avatar billede squashguy Nybegynder
05. november 2003 - 00:12 #11
notepad er da et fint redskab til lige at redigere lidt i nogle filer, men til større projekter holder det ikke. UltraEdit er en kanon editor, som varmt kan anbefales.
Avatar billede Slettet bruger
05. november 2003 - 00:12 #12
...Frontpage laver også en masse _vti eller _vci filer i IIS, som jeg ikke har bedt den om. Et irritations-moment.
Avatar billede kbonline Nybegynder
05. november 2003 - 00:14 #13
Lige en kommentar (som gør mig upopulær:-)

Jeg bruger Microsoft Visual InterDev 6.0, Dreamweaver, Notesblok (dejligt program)

OG sidst men ikke mindst FRONTPAGE :-)

Men det skal dog siges at jeg kun bruger Frontpage når projektet er færdigt, og til at aflevere programmet til kunden.

Dette skyldes at Frontpage er dejligt let for ALLE at finde ud af, når der blot skal laves en lille ændring (så kan kunden selv ændre i teksterne)
Avatar billede kbonline Nybegynder
05. november 2003 - 00:14 #14
Come on " Shooot meee" :-D
Avatar billede tubber Juniormester
05. november 2003 - 00:24 #15
Jeg bruger også frontpage dog kun til oprettelse af framesets, ellers bruger jeg UltraEdit32 også rart prog.
Avatar billede skovenborg Nybegynder
05. november 2003 - 00:33 #16
Ja, nu har alle jo remset deres favorit-programmer op så kan jeg vel også sige mit:
ConTEXT (eller Emacs når jeg bruger Linux) - men det kun fordi jeg koder selv.
Ligesom folk herinde er det også meget forskelligt hvad de professionele bruger - det kommer helt an på om du foretrækker at kode selv eller vil bruge wysiwyg.

Men jeg kunne da forestille mig de professionelle godt kunne finde på at bruge nogle dyre programmer - men som sagt: Det er fuldstændigt individuelt.
Avatar billede razersedge Nybegynder
05. november 2003 - 00:40 #17
Uh, endnu en ConTEXT tilhænger :)

Vil lige gøre opmærksom på at PC World har en artikel om brug af de "større" web-værktøjer til udvikling af dynamiske websider og css - Det jeg fik læst virkede IKKE lovende. Der var test af DreamWeaver, Frontpage, GoLive m.m.
Avatar billede raszor Nybegynder
05. november 2003 - 00:46 #18
ok jeg ser det er meget individuelt, men stiller end arbejdsgiver ikke også nogle krav, da vedkommende jo må være interesseret i at få lavet et produkt så hurtigt som muligt?
Avatar billede olebole Juniormester
05. november 2003 - 00:48 #19
<ole>

tubber >> drop FP til netop det job. FP kan ikke den korrekte kode for et frameset. Den sætter f.eks. frameborder på frameset-elementet, hvor det ikke hører hjemme. Det hører hjemme på frame-elementet  ;o)

De fleste frontend kodere, jeg har arbejdet sammen med, bruger Homesite. Nogle enkelte gange har jeg været ude for designere har fedtet lidt med DW, men har været nødt til at lave arbejdet om, hver gang.
De må endelig heller ikke klippe giffer på egen hånd. Klipningen skal bestilles af koderen - og derefter evt. udføres af en designer. Ellers bliver der med statsgaranti klippet forkert  :)
Min erfaring er, det er hurtigst og bedst, hvis man selv klipper - men det kræver naturligvis, man er lidt af en grafik-haj - da god grafik-komprimmering også er meget vigtig  :)

/mvh
</bole>
Avatar billede olebole Juniormester
05. november 2003 - 00:49 #20
Jo, de fleste arbejdsgivere ønsker, du bruger det program, du selv er bedst til at håndtere  :)
Avatar billede olebole Juniormester
05. november 2003 - 00:55 #21
PS: Når jeg skriver Homesite, mener jeg _ikke_ Homesite i WYSIWYG-mode  ;o)
En væsentlig grund til, jeg bruger HS er bl.a, at jeg har lavet en hel del snippets (kodestumper med keyboard-shortcuts). Hvem gider f.eks. skrive:
  document.getElementById()
30 gange på en side, hvis man kan nøjes med: CTRL+ALT+G?  :)
Avatar billede skovenborg Nybegynder
05. november 2003 - 01:01 #22
Hvis man skal da bruge "ED" - the standard text-editor ;-)
Avatar billede skovenborg Nybegynder
05. november 2003 - 01:02 #23
evt. se her (men tag det som en joke):
http://www.gnu.org/fun/jokes/ed.msg.html
Avatar billede olebole Juniormester
05. november 2003 - 01:13 #24
;o))
Avatar billede tubber Juniormester
05. november 2003 - 04:22 #25
Ud fra det der er skrevet, så må vi jo kunne konkludere at både proffer og hardcore fritidskodere bruger som første priotet en text editor af en eller anden art :O)

olebole: Ved godt det med frameborders osv. og retter dem også til bagefter, syntes bare det er nemmere end kode det fra bunden.
Avatar billede mm12010 Nybegynder
05. november 2003 - 07:52 #26
razersedge >> har du et link til den artikel du omtaler?-)
Avatar billede mailand Nybegynder
05. november 2003 - 09:19 #27
homesite kan da også lave frames... men hva, hvem bruger frames mere... :)

ydermere kommer homesite med topstyle, som imo er den lækreste stylesheet dims, omend jeg nu også er begyndt at kode det i hånden... men om ikke andet kan man da bruge topstyle som reference...

hastighed versus at lave mock-ups i en wysiwyg. hmmm, jeg synes, jeg koder hurtigere bare fra bunden, da man så får koden som man vil, og ikke skal 'tilrette' bagefter...

hvis man er straight til microsoft platformen, er man nok ovre i noget visual interdev, da den har ret god kontakt med ms pakken af programmer.

homesite er en god cross platform ting, synes jeg (altså cross-platform på server side, da homesite hvis kun findes til win)

haha, ja, og så er der jo understøttelse af ColdFusion - og hvem bruger ikke det? :o)

believe it or not - CF er faktisk et stort hit i usa... (har arbejdet der et stykke tid.)

og notepad... tja... jeg begriber ikke, man gider kode i den. bevares, den er gratis, men ingen farvekodning og intet generelt... i en håndeveding, ja, men til større ting - uha, nej!

nå, det var mit essay om editors...

#Mailand
Avatar billede exp Juniormester
05. november 2003 - 11:04 #28
TSW WebCoder er undertegnedes foretrukne...
www.tsw.dk
Avatar billede raszor Nybegynder
05. november 2003 - 12:25 #29
hvis ikke frames bruges mere, hvad har så erstattet dem? iframes? eller..?? hvad er smartest nu om dage?
Avatar billede skovenborg Nybegynder
05. november 2003 - 12:33 #30
det lidt forskelligt. Først talte man mest om at bruges tabeller og nu mener mange man bør bruge ren CSS.
Avatar billede raszor Nybegynder
05. november 2003 - 12:58 #31
Hvis man bruger ren CSS, hvordan foregår det så i praksis, det ville jeg gene lære! kender du en turorial eller noget?
Avatar billede medions Nybegynder
05. november 2003 - 12:59 #32
Avatar billede skovenborg Nybegynder
05. november 2003 - 13:04 #33
og evt. læs det her bagefter:
http://www.html.dk/artikler/00043/
Avatar billede raszor Nybegynder
05. november 2003 - 13:08 #34
tak!!
Avatar billede razersedge Nybegynder
05. november 2003 - 16:33 #35
Prøv at tage et kig på www.csszengarden.com, hvis du vil have en ide om hvad man kan med CSS. Alle designs er baseret på nøjagtigt den samme html kode, det er KUN  css stylesheet'sne der ændrer designet.

mm12010: Artiklen er ikke i online-versionen af bladet - du må ud at investere i månedens trykte udgave for at få den, eller smutte en tur ned på biblioteket :)
Avatar billede roenving Novice
05. november 2003 - 18:51 #36
Stones webwriter er også et okay værktøj, som i den ny (et par måneder gamle) version har fået en wysiwyg-editerings-ting med også ...

Det skal dog siges, at jeg ikke aner det fjerneste om, hvor godt den fungerer, for det har endnu ikke været tillokkende at smide noget igennem ...

-- man har jo set hvad alle de andre wysiwyg-editorer gjorde af grimme ting med html-kode !-)

-- så selv om Steen Hjelmstrand virker som om han har fod på 'god kode' er bare risikoen for meget, så hellere håndkode !o]
(www.webwriter.dk)
Avatar billede wickedd Juniormester
05. november 2003 - 18:53 #37
Jeg bruger EditPlus2
Avatar billede tubber Juniormester
06. november 2003 - 02:01 #38
Det der gør jeg bruger UltraEdit er Coloumb mode......
Det er så man ikke er nød til at copy hele linier, men man kan tage en blok inde midt i en side og smide den ind midt hvor man ønsker det.....

Og så er der mulighed for at hente ekstra farvekode sæt, så der er forskellige farvekoder til de fleste sprog :O)
Taglisten kan nu også være rar som en lille huskebox
Avatar billede dmcn Praktikant
06. november 2003 - 02:16 #39
Efter lang tids søgen efter dem perfekte editor (jeg koder PHP/SQL, (X)HTML og CSS), faldt jeg over PHPEdit (www.phpedit.org). Syntaxfarvning, bookmarks i koden, oversigt over alle funktioner, klasser og variable i åbne filer, og det jeg bedst kan lide: Onthefly opslag i PHP-manualen ud fra context. Uundværligt når man først har arbejdet lidt med det. :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester