Avatar billede namnam Nybegynder
10. november 2003 - 14:00 Der er 15 kommentarer og
1 løsning

Lukning af kaospiloter

Hvad syntes i? Jeg synes det er uhørt at regeringen ikke vil betale statstilskudet til kaospilotudannelsen.


http://politiken.dk/VisArtikel.iasp?PageID=293880
Avatar billede andersenph Nybegynder
10. november 2003 - 14:02 #1
Jamen pilotuddannelser er jo dyre, så må man jo bare tage den i forsvaret ;0)
Avatar billede namnam Nybegynder
10. november 2003 - 14:04 #2
hehe... :P ja...
Avatar billede andersenph Nybegynder
10. november 2003 - 14:08 #3
Tak for at du kunne se pointen. Jeg turde næsten ikke skrive den :0)

Jeg synes det er synd, hvis de fjerner tilskuddet. Det vil nok afholde mange fra at tage uddannelsen.....
Avatar billede exp Juniormester
10. november 2003 - 14:16 #4
Og så netop som man har overvejet at starte på den... man kan jo så håbe 1 af to mulige:
A. A kommer til magten igen.
B. De ombestemmer sig...
Avatar billede nse Nybegynder
10. november 2003 - 14:40 #5
Jeg så et indslag i nyhederne med Kaospiloterne. Jeg kunne se, at de bla. havde en masse bærbare MAC computere. Det er jo ikke ligefrem de billigste bærbare, det kunne jo måske være, at de skulle sparer lidt. Med det valg af computere, synes jeg, at det bevidner lidt om fråseri.
Avatar billede NanoQ Nybegynder
10. november 2003 - 14:45 #6
At de ombestemmer sig, er nok ikke sansynligt. Nu er regeringen jo blevet enige om den nye finanslov.

Med den succesrate uddannelsen har, kan det være meget svært at se hvorfor tilskuddet skulle fjernes. Jeg ser det blot som endnu panikbeslutning, for at få en katastrofal finanslov til at hænge sammen.

Der er hugget nogle underlige hæle i dette års finanslovsforhandlinger. Jeg stiller mig feks. også undrende over, at man har vedtaget at skære på dagpengeområdet for de højestlønnede. Fordi man har en højere løn, behøver man jo ikke have et større rådighedsbeløb end lavere lønnede. Højtlønnede skal betale samme ydelse som lavlønnede, men de skal ikke have det samme for pengene.... Tjaaahh... i min verden hænger det simpelt hen bare ikke sammen. Men det er desværre nok hvad jeg havde forventet, efter V blev inviteret med ved forhandlingsbordet.

Jeg har været medlem af De Konservative i 12 år. Som reaktion på den sidste tids beslutninger, opsagde jeg for få dage siden mit medlemsskab. Jeg har altid troet på de borgerlige idealer. Desværre magter hverken De Konservative, Venstre og så absolut ikke Dansk Folkeparti at leve op til disse idealer. De fører en politik uden sammenhæng og substans, som jeg ser det.

Jeg kan ikke lade være med at komme med en lille opfordring. Støt på om Centrum Demokraterne, så de igen kan komme over spærregrænsen. Det er muligt deres politiske program kan virke lidt tyndt (min egen mening). Men de er et vægtigt lod på den politiske vægtskål, og sammen med De Kristelige og De Radikale danner de et ganske fornuftigt midtsøgende alternativ til såvel den etablerede højre- som venstrefløj.

Undskyld... var lige nødt til at komme af med lidt galde... ;)
Avatar billede namnam Nybegynder
10. november 2003 - 15:38 #7
Det er bare helt okay. jeg har det ligesom dig, lidt rystet og meget nervøs. :)
Avatar billede namnam Nybegynder
10. november 2003 - 15:42 #8
Avatar billede andersenph Nybegynder
11. november 2003 - 07:20 #9
Tjaa, man siger jo at stagnation er tilbagegang. Så når man ikke bevilger flere penge til udvikling af smarte IT-hjerner, og samtidig melder ud at vi skal være førende på markedet, jamen så er det jo klar "politikertale" ;0)
Avatar billede namnam Nybegynder
11. november 2003 - 10:45 #10
Jamen de er gode vores regering...
Avatar billede andersenph Nybegynder
11. november 2003 - 10:53 #11
---nanoq>> når du har meldt dig ud af et parti, har du sat dig uden for indflydelse....
Den eneste måde man kan gøre en forskal er ved at være der hvor tingene sker, og det gør de jo i en vælgerforening. Det er jo der man bestemmer hvem der skal repræsentere ens parti ;0)
Fik du den? :0))
Avatar billede NanoQ Nybegynder
11. november 2003 - 14:25 #12
andersenph, når man har slået i en dyne i så lang tid som jeg har, mister man til sidst troen. Den borgerlige fløj har valgt at føre en politik jeg ikke kan stå inde for. Over de sidste 12 år har både partierne samt undertegnedes holdninger flyttet sig. På det sidste i meget høj grad endda. En meget vægtig ting for mig er, at jeg slet ikke kan oppebære sympati for en beslutning om at invitere DF med ved forhandligsbordet.

Jeg er med tiden blevet mere midtsøgende. Derfor er tiden inde til at søge nye græsgange.
Avatar billede andersenph Nybegynder
11. november 2003 - 14:29 #13
Det er altid godt at erkende at man rent faktisk har flyttet sig.
Især væk fra DF ;0)
Jeg er meget enig med dig og ønsker dig held og lykke i dit nye parti, når du har fundet ud af, hvilket det skal være.

Se far. Uden stavefejl :=))
Avatar billede nse Nybegynder
15. november 2003 - 21:41 #14
Der er ingen tvivl om, at især Venstre er blevet et midterparti, men folk har altid ondt i røven i sparetider, og seriøst de nuværende populistiske metoder at kapre stemmer og fører politik er til at brække sig over. Det er præcist derfor Venstre fører den slags politik uden sammenhæng og substans, men de er bestemt ikke ene om det. Der er nok kun et parti der ikke er polpulistiske, og det er Enhedslisten.
Det er ærgeligt, at et demokratisk land er opbygget på denne måde, men det er nu engang spillereglerne for at have fuldstændigt demokrati. De kloge narer de mindre kloge. Man ser jo hver gang op til en folkeafstemning, at der bliver lovet guld og grønne skove, så er det lige meget om hvordan konjukturerne er.
Avatar billede nse Nybegynder
15. november 2003 - 21:44 #15
Bare min mening om et demokratisk samfund. Alternativer er der nok ingen af, men at kunne se hvordan et land skal ledes og af hvem, så skal der mere end almindelig indsigt, og derfor er 80% af befolkningen efter min mening ofre for de politikere der har den bedste retorik.
Avatar billede nse Nybegynder
15. november 2003 - 21:44 #16
Tallet 80% er nok desværre underdrevet
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester