Avatar billede or.han Nybegynder
14. november 2003 - 19:57 Der er 5 kommentarer og
2 løsninger

Køb fra USA

jeg har tænkt mig at købe noget fra denne hp: www.tenniswarehouse.com
men bliver priserne ikke højere når de skal sendes til dk... hjælp mig lidt...
Avatar billede espersen Novice
14. november 2003 - 19:59 #1
se svar under denne tråd: http://www.eksperten.dk/spm/425595

(egentlig det samme emne !)
Avatar billede webdesigner Praktikant
14. november 2003 - 20:00 #2
du vil altså have at de bliver sendt vider til din danske hjemmeside??
Avatar billede snowball Novice
17. november 2003 - 08:13 #3
bothomsen: Dit indlæg er blevet fjernet. Undgå for fremtiden venligst at opfordre / give tips til at fuske med moms og lignende ting.

Snowball / CoAdmin
Avatar billede david-webb Nybegynder
17. november 2003 - 15:37 #4
Hejsa, normalt skal man jo betale moms og afgifter på produkter købt i udlandet.
Momsen er 25% og afgiften afhænger af hvad man køber.
Tennisudstyr kunne godt være afgiftsfrit ???
For at være helt sikker ville jeg kontakte Told & Skat (KBH 35 87 73 00) og undersøge, om der er afgift på varen.
Du kan selvfølgelig bare bestille og satse på at den går lige igennem tolden uden at blive kontrolleret, men det er ikke det værd, hvis besparelsen ikke er særlig stor hvis du skal betale moms og afgift.
Du skal i øvrigt regne med at du ikke får nogen garanti ved køb i udlandet. Selv om flere producenter reklamere med worldwide garanti, kan du ikke være sikker på at en dansk forhandler af produktet vil hjælpe dig uden betaling. Garantien får du kun hvis du selv sørger for fremsendelse af produktet.
Håber at ovenstående gav lidt inspiration
mvh
David
Avatar billede pistolpalle Nybegynder
19. november 2003 - 19:47 #5
Har lige været på Gran Canaria - det er jo toldfrit område. Hvis man køber noget med hjem derfra over det tilladte skal man så også betale told?
Avatar billede espersen Novice
20. november 2003 - 14:54 #6
Ja, så er jeg sikker på at man er pligtig til at melde at man medtager varer der overskrider grænsen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester