Avatar billede webtonet Nybegynder
21. november 2003 - 12:23 Der er 2 kommentarer

ASP login m. mysql database

Jeg leder efter et login system med mulighed for flere bruger. Systemet skal have en admin del med mulighed for at oprette brugernavn og password af admin. Hvert bruger skal have sit login fra en anden side end hvor databasen lægger og skal henvise til en angivet side på deres hjemmeside. Der skal kunne oprettes flere bruger på samme hjemmeside, men med hver sit brugernavn og password. Den skal så lave en kode til at indsætte på deres side som så henviser til deres login, som så skal godkende det indtastet brugernavn og password.

Oprettelse af nye bruger, brugernavn, password og den kode systemet laver til brugerens hjemmeside, skal kun admin have adgang til.

Håber meget at der er en der kan lave dette for mig eller ved hvor jeg kan finde sådanne et.
Avatar billede bufferzone Praktikant
21. november 2003 - 16:34 #1
du kan f.eks. kikke på http://www.fullxml.com. her får du et fuldt færdigt portalsystem med det hele. Jeg erret sikker på at det kan kører på en mysql base, men er ikke helt sikker. Det er også meget muligt at du har får meget mere med end du beder om, så afviser du bare
Avatar billede webtonet Nybegynder
30. november 2003 - 17:57 #2
jeg kan ikke bruge det er fullxml....sorry har gemmen testet det
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester