25. november 2003 - 18:17Der er
14 kommentarer og 1 løsning
Forwarding med en side hvis website er n/a
jeg vil gerne vide hvordan jeg laver en side der forwarder til en anden side, men hvis den anden side er n/a så skal den visse en side.. kan det lade sig gøre??
jeg tænkte på noget med en frame eller noget der loader en ekstern side, men hvis den ikke finder siden loader den bare en anden side.. men det kan godt være at du har ret at det ikke kan lade sig gøre.. det er bare træls.. da den server min side skal ligge på har en del nede tid
Du kan (hvis du kan ASP eller PHP) oprette en TCP socket forbindelse til serveren og sende en HTTP forspørgsel på det dokument du vil checke om er tilgængeligt, og så analysere HTTP headeren som kommer tilbage. Hvis den returnerer 404, kan du så sende brugeren til en anden side.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.