Avatar billede newbie.dk Praktikant
28. november 2003 - 12:17 Der er 1 løsning

Flash som pauseskærm

Jeg har aldrig prøvet Flash før. Men overvejer at gå igang.

Men har lige en lille ting.
Kan man lave sin flash fil om til en pauseskærm, og hvis, hvordan gør man så?

Kan man lave det som installation, altså hvor man kan vælge pauseskærmen som default osv osv. Eller skal det hen i en anden kategori.
Avatar billede _k Nybegynder
28. november 2003 - 13:26 #1
Du skal bruge et 3. partsprogram, som konverterer din Flashfilm til en screen saver.

Fremgangsmåden varierer meget fra program til program, og det er også forskelligt hvordan man bagefter installerer sin nye pauseskærm. De programmer jeg er stødt ind i, har dog været ok straight forward :o)

En "lille" liste over egnede programmer finder du her:
http://download.com.com/3120-20-0.html?qt=%2B%22screen+saver%22+%2Bflash&tg=dl-2001
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester