Avatar billede bahn Nybegynder
01. december 2003 - 14:49 Der er 2 kommentarer og
2 løsninger

Kør php script hver dag med planlagte opgaver

Hej

Jeg har et script der tager backup af en database, jeg vil gerne have scriptet kørt hver dag kl 14:00 med programmet planlagte opgaver.
stien til filen der skal køres er c:\apache\htdocs\phpmyadmin\backup_dump.php

jeg vil meget gerne være fri for at kører corn!

hvordan får jeg sat planlagte opgaver til at kører backup scriptet jeg har prøvet og den skriver også at den har kørt det med det har den bare ikke!
Avatar billede exp Juniormester
01. december 2003 - 17:30 #1
hvis du vil undgå at køre et cron-job, så kan du kun lave det ved at du som bruger skal eksekvere en fil kl. 14 hver dag...

En alternativ måde at at "hvis klokken er over 14 og der ikke er taget backup idag, kør en fil" - altså den første bruger der henter en php-fil på din server efter kl. 14 reelt laver backup'en (selvfølgelig uden denne ved det :-)
Avatar billede sukos Juniormester
01. december 2003 - 22:31 #2
På en windåze,

Sørg for at dit brugernavn har en adgangskode!!!
og brug dit brugernavn og password til at få TASKMANAGER til at afvikle en BAT-fil hver dag.

bruger selv flg. bat fil til at kopiere alt DB fra Mysql hver dag, kl 4 morgen! :O)

@echo off
mkdir E:\myback\%date%
xcopy C:\mysql\data E:\myback\%date%\ /E /I /Q /Y

Først laves et dir med dagens dato, måned og år, og derefter kopieres alle dirs fra C:\mysql\data til det nye dir med xcopy.
Avatar billede sukos Juniormester
01. december 2003 - 22:55 #3
æhhæ, og tjek lige hvad som åbner en phpfil på win-maksinen!
Hvis det f.eks. er notepad, hjælper det jo ikke noget at afvikle filen! Jaja, opgaven afvikles, men der sker ikke en skid!

Men netop for at få afviklet et PHP script som ikke åbnes med den default "åbner", kan du lave en ny filtype, f.eks. *.phpbackup, og her bestemme at den skal afvikles af php.exe som ligger i "cli" dir'et hvor PHP ligger.
Avatar billede bahn Nybegynder
15. februar 2004 - 11:30 #4
jeg har lavet en database med opgaverne og en fil for hver opgave med de opgaver der skal udføres
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester