Avatar billede clausbs Nybegynder
02. december 2003 - 14:26 Der er 4 kommentarer

Flimrende streger på fladskærm

Hej eksperter

Nå, det plejer jo at være sidste udvej, når man tyer til eksperten.
Mit problem består i at min fladskærm "flimrer". Jeg kan sagtens se skærmbilledet, men al tekst flimrer. Skærmen er ca ½ år gammel, og problemet er opstået ud af det blå. Jeg har testet kabel, opdateret drivere, osv. Det mest mystiske er at problemet ikke er konstant. Det kan komme og gå, men jeg kan ikke gennemskue hvad der skyldes hvad. Hvis der er nogen med lign. erfaring hører jeg meget gerne fra dem. Skærmen er købt hos Datatel, og de havde ingen erfaring eller råd.
mvh. Claus
Avatar billede vistodk Nybegynder
02. december 2003 - 14:29 #1
check at "refreshraten" er mere end standart 60mhz.. står under avancerede indstillinger i skærmopsætningen
Avatar billede clausbs Nybegynder
02. december 2003 - 14:36 #2
Hej Visto.dk
Har lige forsøgt mig med refreshraten. Den står ganske vist på 60, men hvad skal jeg vælge?
Avatar billede vistodk Nybegynder
02. december 2003 - 14:39 #3
70 eller 75
Avatar billede clausbs Nybegynder
08. december 2003 - 20:34 #4
hmm, det løste nu ikke problemet. Men godt bud, ellers.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester