Avatar billede fri-hash Nybegynder
12. december 2003 - 12:03 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

exchange 2000 - mailingliste

hvordan laver jeg en mailingliste på exchange 2000? -den skal indeholde både lokale brugere og eksterne emailadresser
Avatar billede venturer Nybegynder
12. december 2003 - 12:11 #1
Du skal åbne "Active Directory Users and Computers".
Her skal du oprette en contact for hver af de eksterne adresser (evt. i en OU for sig selv så det er overskueligt).

Du skal efterfølgende oprette en ny gruppe af typen "Global Distribution".
Du skal så melde alle de folk, der skal være med på listen, ind i denne gruppe, og du skal desuden mail-enable gruppen. På den måde får gruppen sin egen mail adresse (f.eks. mailliste@ditdomain.com) og dén adresse vil autoatisk vidersende en kopi til samtlige medlemmer.
Avatar billede venturer Nybegynder
12. december 2003 - 14:42 #2
Jeg antager du fik det til at virke?
Avatar billede fri-hash Nybegynder
13. december 2003 - 14:01 #3
nææh, blev fanget af noget "brand-slukning", men det lyder rigtigt, havde bare håbet jeg kunne gøre det uden et objekt for hver ekstern email
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester