Brændning til DVD af filer som ligger på compen
Hey...Jeg har lige fået en dVDbrænder i julegave og sidder så og leger lidt med den. Det er et ret ukendt mærke, men det kan vel være lige meget... Nåh til mit problem:
Jeg har fået sådan noget software med til den, sonic MyDVD, ved ikke om der er nogen som kender det? Findes der noget andet som er bedre? Jeg skal også kunne skrive filer fra mit HDD ned til DVDs og meget gerne brænde avi mpg osv. ned på den også, så de kan spilles i DVDen. (min dvd kan ikke tage div. codec.)
Med sonic MyDVD kan jeg godt finde avi, mpg og hvad de ellers hedder, og brænde dem ned, men en 100 mb film i aviformat fylder ca 1½ gb.. hvordan kan det være? Er det pga codec'et ? Jeg har også nogle vobs som jeg har rippet, kan jeg brænde dem ned? OG evt. hvordan med sonic eller andet prog.
På forhånd Tak.
