Avatar billede Slettet bruger
30. december 2003 - 18:57 Der er 1 kommentar og
3 løsninger

Guiden regler

Hej... Jeg får meget spam på en e-mail, og jeg har så prøvet at filtrere noget ved at lave regler inde i Outlook 2000.
Jeg laver så en regel som finder bestemte ord i emnen og flytter den til en mappe som hedder Spam.
Men outlook flytter den ikke, den kopierer emailen og flytter den ind i mappen Spam så e-mailen både ligger i min inbox og i Spam mappen.

Hvordan kan jeg få Outlook til at flytte og ikke kopiere?
Avatar billede bufferzone Praktikant
30. december 2003 - 19:00 #1
Ved at bruge den rigtige funktion. Du skal dog være opmærksom på at disse regler dels er lidt ustabile, forstået på den måde at de ikke altid virker hele tide, og dels skal du være opmærksom på at du vis du har flere regler, kan være ude for at det samlede resultat er list uhensigtsmæssigt da regler kan ophæve hinnanden og også virke sammen alt efter rækkefølge.

Der er ikke andet for end at prøve sig frem. Prøv at slå en regl fra, og så slå den til igen. Prøv forskellige kombinationer til det virker
Avatar billede Slettet bruger
30. december 2003 - 23:58 #2
Hvis jeg husker rigtigt, skal man i Outlook 2000 lave en regel, der flytter mailen til en specificeret folder, men man skal også markere, at den skal slettes, for at den fjernes fra indbakken.
Avatar billede titwenty Nybegynder
09. januar 2004 - 13:37 #3
Ja, men det virker ikke ordentligt. Man skal nok finde et 3. parts program. Jeg kan foreslå http://www.outlook-spam-filter.com. Det er ikke dyrt (omkring 200 kr. en gang for alle) og det tar sgu' spammen og kun den og flytter til en mappe så man kan tjekke det selv. Programmet "lærer" undervejs, så du efter ganske kort tid ikke skal tænke over det i det hele taget. Det er pengene værd !
Avatar billede Slettet bruger
09. februar 2004 - 23:18 #4
.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester