03. januar 2004 - 21:43Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Spørger for man "deeplinker"
Hejsa!
Jeg vil såmænd bare lige høre om man skal spørge sine kilder inden man deeplinker til deres ting? Her tænker jeg ikke på billeder, men evt. en nyhedsartikel.
Hvis i ikke helt forstår mener jeg som newz.dk gør. Hvor man kan klikke på et link, og så komme videre til den oprindelige artikel, men hvor man også kan klikke på linket til kilden, og så komme ind på kildens forside.
Oki... Synes bare at jeg engang har hørt om problemer med deeplinking af billeder...? men det kan godt ske at det bare endte med en ip-block eller lign.
Hvad angår html sider, kan man javascript beskytte dem mod deep linking, om billeder kan beskyttes er en anden sag, det kan sikkert lade sig gøre, jeg kan ikke lige på stående fod komme på hvordan
Oki... Mange tak for svaret! Nu må jeg hellere acceptere det.. Du har jo trodsalt allerede svaret på lidt mere end hvad spørgsmålet lød på ;-)
Mange tak for hjælpen!
HYGGE
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.