03. januar 2004 - 21:55Der er
7 kommentarer og 1 løsning
datovisning format ?
Hej til alle.
på en af mine sider bliver der vist tid fra databasen. når jeg skriver : <% response.write x_depart%> viser den tiden som 15:15:00 men da jeg ikke skal bruge sekunderne ville jeg minimiere det til 15:15 og der fik jeg en kode herfra som lød på: <%Response.Write FormatDateTime(x_depart,4)%> og det visser 15:15 som det skal. men da det ikke er altid der tid på en booking, findes det nemlige ikke i databasen, derfor melder asp siden fejl. hvordan kan man rette det ?
men kan du ikke indlægge det som svar så du kan få nogle poin, og jnissen du må også gerne svar for du har også prøvet at hjælpe mig du fortjener også nogle poin
Nej, selvfølgelig skal jeg ikke have point. Det var jo eagleeye som hjalp dig, og så er det ham som skal have point.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.