18. januar 2004 - 15:35Der er
9 kommentarer og 4 løsninger
Fejl når jeg oploader til min server
Hej
Jeg er igang med et portal, og har sat det op i localhost. Når jeg så oploader den til min server virker den ikke ... Er ret sikker på at det er LCID=10XX det er galt med. Den virker i localhost med LCID=1043 men ikke 1030 ... Hvorfor ?? ... Er det ikke kun dato`en der bliver påvirket ????..
N.B På min server virker den slet ikke ...!!!
Håber der sidder en programhaj der ude, der kan hjælpe mig .. :)
Er det kun når du uploader store filer? Det er måske en script-timeout den melder om, da den oftest står til 30 sek, så vidt jeg husker. Du kan enten ændre det på hele serveren, eller ved nogle uploadscripts kan man ændre den imens den afvikler de linier hvor den uploader. Det kan også bare være det komponent du bruger, der ikke er installeret på serveren.
Jamen ... Jeg får sådan set ingen fejl når jeg arbejder i localhost(Hvor jeg har sat LCID til 1043) men så snart jge oploader så skriver den "Siden kan ikke vises Der er problemer med den side, du prøver at åbne, og den kan ikke vises".
Da jeg begyndet i localhost ændret jeg LCID fra 1030 til 1043 ellers virket den ikke ...
Function ArrangeColumn(intColumnToArrange) Dim rsArrange Linie 61 --- Set rsArrange = Server.CreateObject("ADODB.Recordset") strSQL = "SELECT tblModules.Module_ID, tblModules.Module_name, tblModules.ColumnToAppearIn,tblModules.OrderToShow, tblModules.Show " _ & "FROM tblModules WHERE tblModules.ColumnToAppearIn=" & intColumnToArrange & " AND Show=" & SQLBoolean(True) & " ORDER BY tblModules.OrderToShow ASC" linie 66 --- rsArrange.Open strSQL, adoCon If NOT rsArrange.EOF Then Do Until rsArrange.EOF Select Case rsArrange("Module_name")
Function ArrangeColumn(intColumnToArrange) Dim rsArrange Set rsArrange = Server.CreateObject("ADODB.Recordset") strSQL = "SELECT tblModules.Module_ID, tblModules.Module_name, tblModules.ColumnToAppearIn,tblModules.OrderToShow, tblModules.Show " _ & "FROM tblModules WHERE tblModules.ColumnToAppearIn=" & intColumnToArrange & " AND Show=" & SQLBoolean(True) & " ORDER BY tblModules.OrderToShow ASC" rsArrange.Open strSQL, adoCon If NOT rsArrange.EOF Then Do Until rsArrange.EOF Select Case rsArrange("Module_name") Case "Menu" Module_Menu2() Case "ChangeSkin" Module_Skins() Case "TopRecentPosts" Module_RecentForumPosts() Case "SmallCalendar" Module_SmallCalendar() Case "WelcomeUser" Module_WelcomeUser() Case "TopPosters" Module_TopPosters() Case "Poll" Module_Poll() Case "Stats" Module_Stats() Case "RecentCalendarEvents" Module_RecentCalendarEvents() Case "BuddyList" Module_BuddyList() Case "visubox" Module_visubox() End Select
rsArrange.MoveNext Loop End If rsArrange.Close Set rsArrange = Nothing End Function
Måske kan det være den visubox der gør det ???.... Fordi jeg kan godt se alle de andre undersider(med LCID=1030) hvor den ikke er der, men så snart jeg kalder default.asp (hvor den ligger) får jeg før omtalte fejl ... Linie 66
det fortæller mig ikke noget om hvad der står i variablen idet koden køres - prøv at udskriv den hvis du ikke selv er sikker.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.