Avatar billede lisa99 Nybegynder
18. januar 2004 - 15:41 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

opret bruger side ved oprettelse af bruger

Jeg er i gang med at lave min første hjemmeside med et adv. bruger login system. Der er stædig et par små fejl der skal rettes så som når man opretter en bruger skal den brokke sig hvis man ikke accepter vilkår men det gør den ikke,http://www.cynide-lynide.dk/e-banner.dk/opret1.php, desunden skal den lave en helt ny side som kun den bruger har adgang til hvor bruger skal kunne rette sine oplysninger osv. men når jeg logger ind og går ind i http://www.cynide-lynide.dk/e-banner.dk/ret.php så siger den er jeg ikke er logget ind alle min scripts ligger her http://www.cynide-lynide.dk/e-banner.dk/her.php jeg vil meget gerne have noget hjælp som hjælper mig af med alle de små problemmer og fejl jeg har. Desuden så skal den i http://www.cynide-lynide.dk/e-banner.dk/opret1.php også kunne se forskel på tal og bogstaver og brokker sig over hvis man skriver bogstaver i tlf nr og postnr. desunden har jeg fundet et script hvor man kan tjekke om det er en gyldig email adresse det script vil jeg også gerne have flette ind i det så det også bliver tjekket om det er en real bruger osv. Håber der er nogen der kan hjælpe mig
Avatar billede delphimann Nybegynder
18. januar 2004 - 16:06 #1
Du lukker og tager selv point... så ingen hjælp fra mig!

Andre mo heller se de andre spm du har oprettet!
Avatar billede sukos Juniormester
18. januar 2004 - 16:18 #2
Og du kan kikke lidt koder her, som måske kan hjælpe dig på vej:
oprettelse:
http://www.showsource.dk/nybruger.php?show=source

Tjek/opret bruger:
http://www.showsource.dk/nybruger.php?show=source&fileview=db_handle
Kik efter "//Nyt brugernavn"
Avatar billede lisa99 Nybegynder
18. januar 2004 - 16:31 #3
delphimann jeg havde nok ikke fået forklaret mig ordenligt siden at alle indlæg ikke har været til nogen hjælp derfor opretter jeg det på ny og når jeg har rettet en helt del fejl osv. Jeg vil gerne give point væk men kun for noget der har hjulpet mig. Noget jeg kan bruge til noget og som har gjort at jeg har fået min side til at virke.
Avatar billede lisa99 Nybegynder
18. januar 2004 - 16:33 #4
jeg har lavet scripts de ligger her der skal bare rettes i dem http://www.cynide-lynide.dk/e-banner.dk/her.php
Avatar billede delphimann Nybegynder
18. januar 2004 - 16:41 #5
Lisa... så lad være med at lukke... vent da et pr uger!
Avatar billede lisa99 Nybegynder
18. januar 2004 - 17:08 #6
tålmodighed er ikke altid en af mine stærke sidder jeg har siddet med det her i mdr. og er træt af at sidde fast
Avatar billede lisa99 Nybegynder
03. marts 2004 - 22:23 #7
nu har jeg vente længe nok lukker den
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform