Avatar billede -l_jogge_l- Nybegynder
21. januar 2004 - 08:19 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Hvor er min MS SQL 2000 Server

Jeg har en MS SQL 2000 Server til at kører på min maskine... det kører egenligt meget fint... jeg bruger VB til at snakke med den. Men det har undret mig lidt, hvor ligger FILERNE egenligt til min server???

Og kan man lave en backup af en SQL server???

Det har undret mig lidt...
Avatar billede arne_v Ekspert
21. januar 2004 - 08:25 #1
Programmet ligger nok i:
  C:\Program Files\Microsoft SQL Server>

Du kan selv bestemme hvor data skal ligge. Men default er nok:
  C:\Program Files\Microsoft SQL Server\xxxxxx\Data

Ja - du kan lave en backup. Start OSQL og brug BACKUP kommandoen (læs
detaljer på MSDN).
Avatar billede trer Nybegynder
21. januar 2004 - 08:26 #2
Hvis du har installeret din server som standard, så ligger database filerne i en folder under c:\program files\microsoft sql server\data - primære database-filer har extension .mdf, sekundære .ndf og logfiler .ldf.

Backup skal du tage via Enterprise Manager eller via BACKUP DATABASE kommandoen. Du kan læse mere om disse via Books Online.
Avatar billede -l_jogge_l- Nybegynder
21. januar 2004 - 08:34 #3
Ok... men jeg har ikke Enterprise Manager... det er bare den Fratis udgange af en MS SQL server jeg har hentet ned....
Avatar billede -l_jogge_l- Nybegynder
21. januar 2004 - 09:51 #5
Jeg takker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester