21. januar 2004 - 09:37Der er
22 kommentarer og 1 løsning
salg af gamle kult biler
hey, jeg sidder her og kunne godt tænke mig en kultbil, såsom en gammel ambulance eller en rustvogn eller lign. findes der ikke nogle sider på nettet hvor de omtaler sådanne, og/eller sælger dem?
ikke så vidt jeg ved, men du kunne jo prøve at ringe til falck og hører hvad de gør med deres udkørte ambulancer, og med hensyn til en rustvogn kunne du prøve at hører lejetlig.dk hvor de har fået fat i deres henne. eller er må du prøv at kigge på div. bilmakeder på nettet. et godt startsted er autoatlas.dk
Der har tidligere, ifølge Google.dk, væert en ambulance til salg her: www.123bil.dk/bil-brugt_mercedes-7-05.htm men både deres cachede link og dette fører til det samme sted, hvor der ikke er nogen... Jeg kigger videre.
Du kunne jo spørge herinde: http://www.mercedes-klub.dk/ om der var nogen der kendte nogen der havde en ambulance til salg (Jeg mener at modellen hedder 123, men er ikke sikker)
fcs, det ved jeg godt, men sidder også og kigger andre steder, omkring 1700$ koster sådan en fætter i dårlig stand, men hvis det koster 80K at få den herover så kan det ligesom være ligemeget
Dex>> Det har du helt ret i. Da jeg var i USA fik jeg et super tilbud på en sort Pontic Firebird. Den var i forrygende stand (kun et par år gammel og ca. 15.000 km) til ca. 40.000 kr. Dog ville den koste langt over 100.00 at få indregistreret herhjemme, så det droppede jeg hurtigt ;o) Transporten herover er så vidt jeg ved ikke så dyr igen - det er indregistreringen der trækker tænder ud (og penge ud af pungen)
først engang var min plan at hente sådan en hjem, finde et sted at gøre den i stand, og så engang inregistrere den, men jeg syntes ikke rigtigt jeg kan finde noget info om hvordan man gør, og hvem man henvender sig til osv.
Umiddelbart er det vel told og skat du skal have fat i, da det er dem der står for beskatning af varer der importeres. En anden mulighed kunne være FDM eller en af de mange klubber for folk med liebhaver-biler - de er jo avnt til at importere biler
Dex>> Jeg har nu forsøgt at lede videre og kan ikke umiddelbart finde flere der er til salg i Dnamark, så du må nøjes med de to links fra Den Blå Avis ;o)
yeah, det har jeg faktisk, har desuden fundet ud af at der er en bilklub for kultbiler i hamborg, som jeg da skal ned og se lidt til engang, men lukker her, kan i ikke alle sammen svare så deler jeg points ud
det viser sig at jeg har en bekenddt der gør lidt i disse ting, så jeg har det kun som hear say, men den skulle vist have en side, kontakter ham engang i nærmeste fremtid
Takker for point ;o) Håber at du finder ud af noget - jeg skal nok holde øjnene åbne og smide en besked herinde hvis jeg ser noget
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.