Avatar billede aslan Nybegynder
23. januar 2004 - 10:53 Der er 5 kommentarer og
2 løsninger

Bud på design

Jeg vil gerne have lavet designet om på klub hjemmesiden www.rikif.dk, men kan ikke rigtig komme på nogen ideer til hvordan.

Kan nogen hjælpe mig med noget opsætning af design eller eventuel give et bud på hvordan designet på siden kunne forbedres. Du skal ikke tænke på programmering det ordner jeg selv.
Avatar billede espersen Novice
23. januar 2004 - 11:33 #1
Du mangler en anden farve som baggrund, da det ellers bliver alt for gråt. Lagde mærke til toplogoet; også gråt! og dets billeder ser man ikke pga. de mange grå toner på siden!

Forsiden er extrem lang : hav en kort forside. De nyheder (eller hvad det nu er) som strækker sig langt ned af siden burde kunne præsenteres på en mindre pladsforbrugende måde!
Avatar billede aslan Nybegynder
23. januar 2004 - 11:48 #2
Kan du give et bud hvilken baggrund jeg ellers kunne bruge?

Forsiden bliver lang fordi der bl.a er mange links på siden, kan du give et bud på hvordan jeg kunne undgå det?
Avatar billede espersen Novice
23. januar 2004 - 12:01 #3
baggrundens farve kunne fint være lysere; men synes at denne farve skal ændres sammen med topbanneret, som også bør få en farve; du mangler nogle kontrast-farver.
Her vil jeg sige at farven gerne må være den som I bruger på fx. brevpapir, trøjer osv. så der kommer en sammenhæng !

Billeder 2003 og 2001 kunne med fordel blot være en enkelt linie som så er et link til en side, hvor man kan vælge hvilket album man vil se (eller lave dem som her på Eksperten, hvor du kan klappe dem sammen ligesom en træstruktur)

Det der gør siden meget lang er jo de nyheder; de kunne sættes op som de andre links - + have en mindre skrifttype (den 18-01 og 12-01 er ikke ens, hvilket ser mærkeligt ud.

Jeg ville desuden smide det hele ind i en border, så topbanneret dækker fra menuen til venstre og ud til menuen til højre. Det vil give bedre overblik og sammenhæng
Avatar billede nielsbrinch Nybegynder
24. januar 2004 - 13:00 #4
Spørgsmålet er placeret forkert. Læg det f.eks. under Design -> Inspiration.
Avatar billede aslan Nybegynder
24. januar 2004 - 14:59 #5
Nej det synes jeg ikke fordi det er jo stadig en opgave fordi man også har mulighed for at lave et udkast til et design.
Avatar billede aslan Nybegynder
26. januar 2004 - 23:51 #6
.
Avatar billede tomb3 Nybegynder
02. februar 2004 - 20:02 #7
Hehe det kunne man.. men for hvad? 150 points for at lave et nyt design? - Som om man ikke har andet for.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester