Hej Eksperter Jeg er ikke erfaren i ASP og ønsker derfor hjælp. Jeg ønsker at lave en asp side med et login som - afhængig af hvem der logger ind - viser forskellige informationer som jeg henter fra en acces database. Der skal være 100 forskellige brugere, som alle har unikt login og som får vist unikt indhold hentet fra databasen.
Hvordan knækker jeg den, er der nogen som har lavet noget lignende tidligere...
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Og du har så også dine brugerafhængige informationer i databasen.
Det du så gør, er at du til de informationer, du har laver en kolonne i tabellen der hedder "BrugerID", når brugeren er logget ind, så gemmer du dennes Bruger ID i en session. Når du skal trække de brugerspecifikke data ud, så laver du bare et normalt udtræk med en betingelse på;
SQL = "SELECT * From TabelMedInformationer WHERE BrugerID = " & Session("BrugerID") & ""
Hvis der er noget du er i tvivl om, så bare skriv igen.
Hvis du vil have et helt system, hvor du ikke selv skal lave nåde asp kode må du op med pengen. Experten er desvære ikke stede at få hjælp til det. Jeg vil gerne hjælpe dig. hvis det er.
rigtig som sierradriver skriver. Gem udserid i en session. Jeg bruger også et userlevel ( 1...5) desuden kan du have forskellige ting vist på din side afhængig af userid og/eller userleel:
if session(userlevel)>3 then ...... end if if session(userid)="Admin" then link til admin.asp end if
Anmeld-misbrug funktionen ligger under funktioner oppe i venstre hjørne på denne side. Tryk på den lille trekant, og en menu kommer frem. Der finder du funktionen. Norbert :-)
CoAdmins kan ikke gøre noget ved at folk ikke lukker deres spørgsmål, for det står ikke noget i reglerne om at man skal gøre det.
Til information kan jeg fortælle at stewiewonder sidst har logget ind på Eksperten for ca. 3 uger siden, så det bliver nok ikke helt nemt at tiltrække brugerens opmærksomhed.
Tror desværre ikke, du får noget ud af stewiewonder-fyren, han har oprettet tre spørgsmål og har ikke svaret på et eneste af dem. Og desværre står der ingen steder i reglerne om, at man ikke må dette. :-( Man må bare holde øje med om han opretter flere spørgsmål og så advare andre om at svare ham. Norbert .-)
Herren gir herren tar - nogle er mere en gitar end gir og tar. I de år jeg har været med her er der sket et skred i en kedelig retning for den personkreds som frekventerer disse sider. Det skyldes måske, at den nye ejerkreds reklamerer lidt for kraftigt for dens styrker. De nye ejere, som trækker kraftigt på de spidskompentencer, som en del lægger i svarende, burde måske lave en automatisk regulering af de svar, som stadig står åbne efter en måned evt. ved at dele points ud dem, der har kastet et svar. Samtidig kunne ham/hende der ikke gider at takke af og lukke sagen få et klip i adgangskortet. Henrik
"burde måske lave en automatisk regulering af de svar, som stadig står åbne efter en måned evt. ved at dele points ud dem, der har kastet et svar"
Meget dårlig idé. Så vil folk gå en masse gamle spørgsmål igennem og lave en masse "tomme svar" for så på den måde modtage en masse point som de slet ikke har fortjent.
Der arbejdes pt. på en ændring til Eksperten sådan så man max kan have x antal spørgmål åbne ad gangen.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.