31. januar 2004 - 16:55Der er
14 kommentarer og 1 løsning
COPY PASTA dur ikke ?
Jeg har en almindelig asp kode der med post sætter nogle ting fra nogle tekst og tekstarea tabeller ind i en access tabel .. det går også helt fint ... hvis jeg skriver det ... MEN... hvis jeg bruger noget copy med ctrl C og ctrl V , så fjeler den ? hvorfor er det sådan ? tekst er vel tekst ? eller hvad ? Jeg har været ude for det samme med php så det må være noget generelt fejl.. Har nogle en løsning ? og meget gerne en forklaring ? Der gives point for en løsning : )
Mon ikke dit problem er, at du får indsat tekst, som indeholder "usædvanlige" tegn. Når du siger, at det fejler, så er det vel ikke hver gang det går galt? Prøv at komme med et eksempel på noget tekst, hvor det går galt.
Jeg er ikke helt med. Jeg troede dit problem var, at ting indsat i en tekstbox ikke blev gemt i din database. Du har anbragt spørgsmålet under asp, men er det i virkeligheden et javascript-problem?
Hvad er formålet med din funktion AllowTabCharacter?
(jeg er ikke JavaScript-ekspert)
Hvordan får du funktionen aktiveret? Hvordan fejler den?
Men så kan du blot sørge for at fjerne alle de ulovlige tegn, inden du gemmer i din access-database. Er du interesseret i en rutine, der f.eks. fjerner alle tegn med ascii-nummer mindre end 32 med mindre det er tegn 13 og tegn 10?
Du skal i din asp-side tilføje følgende funktion: function fjerntegn(s) dim t, n, ch n=len(s) for i=1 to n ch=mid(s,i,1) if asc(ch)>31 then t=t & ch elseif ch=chr(10) or ch=chr(13) then t=t & ch end if next fjerntegn=t end function
Hvis din tekst er gemt i tekststrengen txt, vil ordren
txt=fjerntegn(txt)
sørge for, at tekststrengen txt nu kun inddeholder helt sædvanlige tegn samt linieskift.
Selv tak. Du skal endelig ikke holde dig tilbage, hvis du har flere spørgsmål. Og jeg vil da gerne høre, om du nu får klaret dit problem.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.