04. februar 2004 - 20:37Der er
5 kommentarer og 2 løsninger
Midten af skærm sløret!
Jeg har en 17" skærm hvor alt tekst/billede mm. er en smule sløret i midten. Det er som om der er lavet en cirkel i midten hvor alt er sløret. Er der mogen der har en idé om hvad dette kan skyldes og om/hvordan det kan laves??
Min skærm er en AOC 17" 7Glr og grafikkortet er et SiS 630/730 onboard grafikkort.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Det kunne måske være at den er ved at være ude af sync, det har typisk noget med alderen at gøre, men man kan osse være uheldig at få en Monitor der ikke er justeret ordentlig fra fabrikken.
Det er kun en måde at ordne det, HVIS det er fordi at den er ude af sync! Så skal du have åbnet monitoren, og finde de to justerings "knapper", eller skruer som man så kan juster billedet med igen.
det er ikke synkronisering der mangler, billedet hverken ruller eller vælter, men er uskarp i midten. som jogge skriver skal du ha' fat i den ene af de 2 regulatorer der sidder ved højspændingstransformatoren, den ene regulerer lyset op eller ned og den anden justerer fokus på billedrøret (der er ca. 8 kVolt her).
Pil bagstykket af, sæt et lille spejl op foran monitoren, start computeren og start et prøvebillede, reguler den knap med fokusering. Hvis du tager den forkerte kan du se lyset forandre sig, så tager du den anden knap, det er fokusknappen.
Jeg finder en link til med hvor du kan hente et testbillede.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.