07. februar 2004 - 21:46Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Internetforbindelse virker ikke med trådløs router
Jeg har en trådløs router som indtil i går har virket fint. Da jeg ville forbedre sikkerheden og indtastede macadresse kunne jeg ikke længere få forbindelse til routeren. Jeg har derefter nulstillet den og kan også få forbindelse til internettet. Problemet er bare, at selvom der står at internetforbindelsen er tilsluttet, så kan jeg ikke surfe på nettet. Jeg får hele tiden fejlmeddelsen "siden kan ikke vises". Jeg kan godt få forbindelse til routeren. Hvad pokker gør jeg forkert. Har også problemer med, hvad der skal indtastes i "routing". Håber på hurtig hjælp. Venlig hilsen Ulla L.
Jeg har TDC ADSL (PPPoe) - Access Point er en trådløs Topcom. Kører med Windows XP på begge computere. Netværkskort er D-Link. Det gik galt efter jeg havde indtastet en forkert mac adresse. Ulla
Ja, jeg mener jeg har indtastet alle oplysninger. Jeg er i tvivl om jeg i WAN skal sætte den til selv at finde IPadressen eller bruge fast IP. Jeg har en fast IP-adresse til TDC. Jeg kan pinge begge pc'er og får tilsyneladende også internetforbindelse (der står den er tilsluttet), og jeg godt kan komme ind routerens opsætning.
når det er en PPPoE så skal du ikke skrive noget i WAN, du skal finde punktet hvor du kan sætte den til PPPoE så får den selv oplysningerne fra TDC når du har tastet kundenr. og adgangskode.
Fandt langt om længe selv ud af det. Jeg havde læst hos TOPCOM, at macadressen bliver gemt hos internetudbyderen, og at jeg derfor skulle nulstille mit modem ved at slukke for det en time og tænde det igen. Da jeg på et tidspunkt havde skiftet mit password hos TDC, var jeg nødt til at skifte det til det, jeg oprindelig havde fået og problemet var hermed løst.
jamen det lyder da godt at duhar fået det til at virke igen! men det lyder mystisk at du skulle ændre det tilbage igen, men skidt pyt bare det virker.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.