Avatar billede gunnarb Mester
09. februar 2004 - 22:21 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Netværk imellem mine 2 PC kan jeg ikke få til at virke

Jeg har 2 pc som jeg gerne vil have opbygget en netværk imellem, således at jeg kan dele mapper og komme på internettet samtidig. Min nye pc er forbundet gennem TDC webspeed og har installeret windows xp pro, og min gamle pc har windows 98. Begge maskiner har installeret Office xp. Den nye pc har indbygget netkort  10/100BT og den gamle har jeg indsat en netkort Belkin Destop Network PCI Card. Men jeg kan ikke rigtigt få det til at virke. Maskinerne er forbundet med et krydset netkabel, så det skulle være i orden. Jeg har installeret driver til belkin netkort. I går var jeg faktisk på nettet på den gamle pc via den nye PC, men i dag virker det ikke. Jeg tror jeg har fulgt instruktioner på oprettelse af netværk på windows xp  og oprettet delte mapper og printer, men det kniber på w98.
Hvad gør jeg?
Avatar billede bredker Nybegynder
09. februar 2004 - 22:31 #1
Avatar billede johnstigers Seniormester
10. februar 2004 - 00:29 #2
gunnarb> http://www.eksperten.dk/spm/450516 - men ´30 sek. efter jeg installerede IPX/SPX og NetBEUI fik jeg RPC-vírussen, så vær sikker på at din maskine er opdateret med sidste nye opdateringer fra Microsoft, så er du sikker :)
Avatar billede kenp Novice
10. februar 2004 - 11:27 #3
john -> den ville du havde fået selv om du ikke havde indstalleret ipx ;)
Avatar billede johnstigers Seniormester
10. februar 2004 - 11:52 #4
kenp> nej det kan jeg ikke lige se?
Installerer jeg IPX nu, går der max. 30 sekunder så har jeg den
Avatar billede kenp Novice
10. februar 2004 - 11:54 #5
det er mystisk! for den er ikke baseret på den :) men via tcp. For IPX går ikke via "nettet" så det var kun derfor :)
Avatar billede johnstigers Seniormester
10. februar 2004 - 11:58 #6
Ja det er meget mystisk - men sandt.

(spam slut)
Avatar billede gunnarb Mester
10. februar 2004 - 20:13 #7
Det forstår jeg ikke meget af, hvad mon jeg rent fysisk skal gøre.
Avatar billede gunnarb Mester
10. februar 2004 - 20:32 #8
Lige nu kan jeg igen komme på internettet på min gamle pc ???
Avatar billede gunnarb Mester
13. februar 2004 - 10:22 #9
Ja nu virker det hele, det var kun opsætningen på den gamle pc med w98 det var galt, hvor jeg skulle vælge netbau et eller andet og flueben ud deling af mapper, men jeg synes forbindelsen er langsom når jeg klikke på andre pc i netværket.
Avatar billede gunnarb Mester
13. februar 2004 - 10:25 #10
Jeg kan altså ikke finde ud af at give point, jeg trykke på accepter, men siden komme bare frem igen, og jeg har stadigvæk 60 point ude?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester