Avatar billede dk_bubbi Nybegynder
13. februar 2004 - 15:18 Der er 25 kommentarer og
2 løsninger

Grafikfejl + sort skærm

Baggrund:
Jeg har en 4 år gammel Proview skærm (kender ikke lige varenr. men det er også lige meget) samt et OEM GeForce 4 MX 440 grafikkort på min computer (bruger forceware 53.03 driveren fra nVidia).
Jeg har ikke haft problemer med opsætningen før sidste måned (januar 2004) hvor jeg begyndte at få de her grafikfejl..

Problem:
Når jeg kører Direct3D spil kommer der enorme grafikfejl hvor små textures bliver hevet ud over stort set hele skærmen.. og det er ikke kun en enkelt fejl en gang imellem.. Det er hele tiden.. det giver et ordentligt lysshow på skærmen nogle gange.. Jeg har vedlagt nogle billeder til at illusterere det med, de kan findes via følgende:

http://www.msdesign.dk/grafikfejl_i_billeder/shot00002.gif
http://www.msdesign.dk/grafikfejl_i_billeder/shot00022.gif
http://www.msdesign.dk/grafikfejl_i_billeder/shot00023.gif
http://www.msdesign.dk/grafikfejl_i_billeder/shot00026.gif
http://www.msdesign.dk/grafikfejl_i_billeder/shot00033.gif
http://www.msdesign.dk/grafikfejl_i_billeder/shot00034.gif
http://www.msdesign.dk/grafikfejl_i_billeder/shot00036.gif


Billederne er taget fra den nye UT2004 demo, så hvis der er nogen der har prøvet AS_Convoy, så ved i hvordan grafikken skal se ud.. jeg kan jo desværre ikke levere nogle billeder af hvordan det skulle se ud.. pga. mit problem :o)
Men jeg har alligevel prøvet at tage nogle flere billeder af samme område et par sekunder fra hinanden, så i kan se problemet..

Ud over at jeg har problemet med D3D, så har jeg det også i windows egen brugerflade.. her er det dog ikke noget med store flader der bevæger sig hen over skærmen i flimrende stil ligesom D3D problemet..
Nej, her er det sådan at hvis jeg scroller med musen (eller trykker på F5 5-6 gange i træk, eller på en hjemmeside trykker på PIL NED) så sker der først det at der kommer en masse grafikfejl på skærmen og derefter går skærmen i sort..
de billeder kan i finde her:

http://www.msdesign.dk/grafikfejl_i_billeder/untitled-1.gif
http://www.msdesign.dk/grafikfejl_i_billeder/untitled-2.gif

Jeg kunne rigtigt godt tænke mig at få det løst da jeg snart er ved at gå helt i hundene her.. jeg får hverken arbejdet eller spillet ret meget pga. det problem :o)

jeg har opdateret driveren og installeret DirectX 9 igen for at prøve noget... og det hjalp ikke!.. jeg ved ikke om jeg skal afinstallere den gamle driver og så installere den nye igen, eller om det er grafikkortet den er helt gal med og jeg skal ansaffe et nyt... det er bare en lidt for dyr løsning på problemet..

Håber det var nok beskrivelse for problemet.. ellers må i lige skrive nogle kommentarer..
Avatar billede ird Praktikant
13. februar 2004 - 15:23 #1
at installere DirectX 9 gør ikke det store da dit kort ikke understøtter dette men ku 8.1 :)
Prøv med driver 40.72 eller 44.03 istedetfor.
Hent alle updates til windows
Avatar billede martinowitz Nybegynder
13. februar 2004 - 15:24 #2
Har du overvejet at skifte grafikkortet ud med et andet, det kunne jo tænkes at det var grafikkortet, der var defekt ?!

/Martin
Avatar billede ird Praktikant
13. februar 2004 - 15:25 #3
Avatar billede ird Praktikant
13. februar 2004 - 15:25 #4
Martin--> lad os prøve noget inden han bruger penge på noget
Avatar billede martinowitz Nybegynder
13. februar 2004 - 15:28 #5
Tjaaa, han har et gammelt grafikkort og en gammel skærm, og det kunne jo tænkes at han kunne låne en skærm eller et grafikkort af en ven - og så har han ikke brugt penge :-)

/Martin
Avatar billede ird Praktikant
13. februar 2004 - 15:38 #6
Elsker at knække problemer så lad os prøve :)
Avatar billede dk_bubbi Nybegynder
13. februar 2004 - 15:58 #7
MArtin, jeg har tænkt over at udskifte grafikkortet ja, men som ird også siger.. så er det en lidt dyr investering.. hvis det nu kunne løses på andre måder.. f.eks. hvis det bare var en software fejl..

ird, jeg har prøvet at installere detonator 44.03 driveren, og jeg har stadig samme fejl i grafikken..
Men jeg fandt ud af da jeg afinstallerede 53.03 driveren, at fejlene forsvandt.. så det er noget med driverne, men hvorfor ved jeg ikke.. de kom jo hurtigt igen..
Avatar billede ird Praktikant
13. februar 2004 - 16:00 #8
Detonator driverene fucker også mit system op, og har opgivet at bruge dem

Jeg bruer selv 40.72 og har ikke i sinde at skifte dem ud. Detonator driverne yder omkring 4% mere end normale og har lidt flere ting, som at skifte mellem ydelse og kvalitet, men det frister ikke mig. Så længe min kort virker som det gør skal jeg ikke ændre noget. 40.72 og 44.03 er de mest stabile drivers til de kort.
Avatar billede dk_bubbi Nybegynder
13. februar 2004 - 16:17 #9
Jeg nåede lige at kommentere indlægget før, så døde computeren lige efter.. Den genstartede simpelthen uden nogen advarsel.. Og da jeg så kom ind i WinXP igen stod der "the display driver was unable to finish the drawing operation" eller noget lign. i hvert fald.

Og da jeg skulle skrive ovenstående lige før.. så kom jeg til at scrolle med musen igen.. og så døde den helt igen!..
Så det ødelægger meget lige i øjeblikket.

Jeg vil se om jeg får lov til at installere v 40.72 driverne du talte om..
Avatar billede ird Praktikant
13. februar 2004 - 16:18 #10
Tror det retter fejlen!
Men husk at fjerne den gamle driver inden du smider en ny på
Avatar billede dk_bubbi Nybegynder
13. februar 2004 - 16:28 #11
Det rettede ikke fejlen..
Jeg afinstallerede den gamle, men da jeg skulle installere den nye, så poppede der en lille besked op om at den havde installeret den nye hardware.. så jeg gik lige ind og kiggede...og så havde den installeret en 52.XX driver.. (kan ikke lige huske de sidste cifre).. og så gik installationen igang af 40.72 driveren.. den klagede ikke over at der var installeret nogle drivere i forvejen..
Den plejer jo at komme op og sige at der er en nyere version installeret end den version man vil installere.. men det gjorde den ikke..
Avatar billede ird Praktikant
13. februar 2004 - 16:30 #12
Nej den er ligeglad!

Hmm har du alle updates til win?
Avatar billede martinowitz Nybegynder
13. februar 2004 - 18:32 #13
Med de problemer, som du er løbet ind i, så ville jeg droppe det grafikkort. Og det kort som du har, kan efterhånden fås til en 2-300 dkr.

Men hvis du vil tage chancen og prøve det kort, som du har i forvejen, så husk at starte Windows op i VGA, og fjern så de drivere som du har liggende i Windows. Derefter installer de drivere, som du nu er blevet anbefalet/ønsker at bruge.

/Martin
Avatar billede ird Praktikant
13. februar 2004 - 18:33 #14
starte skærmen op i vga???
Avatar billede martinowitz Nybegynder
13. februar 2004 - 18:35 #15
Det er det, som der står der, ikke !!

/Martin
Avatar billede ird Praktikant
13. februar 2004 - 18:38 #16
Forstår ikke hvad du mener med at starte skærmen ti VGA??

Damn Martin! Du har gamle tråde der ikke er lukket endnu!
Avatar billede martinowitz Nybegynder
13. februar 2004 - 18:39 #17
IRD > Det er jo heller ikke dig, der skal forstå, men "dk_bubbi", det er jo ham, som har et problem med sit gamle grafikkort.

/Martin
Avatar billede ird Praktikant
13. februar 2004 - 18:40 #18
Det har du da ret i, men kunne bare godt tænke mig at vide hvad det er du mener med starte den op i VGA
Avatar billede martinowitz Nybegynder
13. februar 2004 - 18:47 #19
IRD > Det jeg mener er, at han skal, når Windows begynder at starte, vælge at starte den op i VGA, altså 640 * 480, dvs. bruge standard windows driveren, så han forbigår den installerede driver. Så skal den installerede driver fjernes, pc'en genstartes i almindelig mode, og så skal han installere den driver, som han ønsker at bruge.

Hjælper dette ikke, skal han højst sandsynligt ud og købe nyt grafikkort - jeg hælder mest til, at hans kort er stået af :-(

/Martin
Avatar billede ird Praktikant
13. februar 2004 - 18:49 #20
Er du ikke flink at lukke dine gamle spørgsmål Martin :)

Nå men fortsat god weekend til jer begge
Avatar billede dk_bubbi Nybegynder
14. februar 2004 - 15:22 #21
Martin.. du mener altså i fejlsikret tilstand?.. ved ikke om du bruger linux eller noget.. men der er i hvert fald ikke noget der hedder VGA mode..
Jeg ville forresten nødig kalde dig negativ, men med den holdning du kører med tror jeg ikke du scorer mange point..

ird, hvordan lukker man sine gamle spørgsmål?.. er det bare ved at acceptere et svar?..

Jeg er igang med at installere alle opdateringer til windows.. derfor jeg ikke svarede yderligere igår.. det går lidt langsomt..

Men efter at have installeret SP1 (ja ups, det var måske lidt tid siden at den blev udgivet..), så er der stadig grafikfejl.. der er dog lidt flere opdateringer der skal installeres endnu, så jeg fortsætter lidt endnu først..
Avatar billede martinowitz Nybegynder
14. februar 2004 - 23:50 #22
dk_bubbi > IRD irriterer mig, da jeg ikke deltager på dette forum for at skændes med folk, men for at hjælpe dem, som har brug for hjælp.

Med hensyn til point er jeg sådan set ligeglad - der findes dem, som er point-liderlige, jeg er ikke en af dem. Jeg har rigeligt at gøre med at hjælpe mine egne brugere på min arbejdsplads i hverdagen.

Jeg må nok allerede på nuværende tidspunkt skuffe dig - det hjælper ikke at installere alle de opdateringer, der findes til Windows. Det bedste du kan gøre er enten at låne et grafikkort af en ven, eller prøve dit grafikkort af, i en anden pc.

For at vise, hvor flink jeg er, så vil jeg gerne låne dig et grafikkort, så du kan få testet af, hvad der er i vejen.

VGA-mode eksisterer alt efter hvad OS du har. Men ja, I XP er det Safe Mode, du skal starte op i.

/Martin

Hvis jeg stod med et problem som dit på min arbejdsplads, ville det simpelthen være for dyrt i arbejdsløn og spildt arbejstid at gøre alt det, som du har gjort indtil nu, også set i forhold til dit grafikkorts værdi/pris.
Avatar billede ird Praktikant
15. februar 2004 - 11:19 #23
Tak Martin!
Avatar billede dk_bubbi Nybegynder
15. februar 2004 - 11:59 #24
Jeg har nu prøvet grafikkortet af i en anden pc og prøvet et andet grafikkort i min egen..
Og det ser meget ud som om, at du havde ret Martin.. Grafikkortet havde endda problemer med at starte i den anden pc som kørte Win98 (og jo, strømforsyningnen samt bundkortet kan godt klare det kort, jeg har kørt med kortet i den pc før)..

Og det andet grafikkort kørte ubeklageligt i min pc, så jeg skal nok ud og investere i et nyt grafikkort.. damn.. nårh.. må bare lige se hvad markedet har..

Det kan godt være at jeg måske har spildt arbejdstid.. Men det har ikke været så meget da jeg i stedet bare har måtte arbejde på en bærbar.. Det har bare været et irritationsmoment at det ikke virkede.. så jeg vil ikke kunne måle det i arbejdstid da jeg kun har rodet med pc'en i min egen fritid.

Jeg giver både Martin og ird point.. ird får 15 og martin får 45 pga. ird ikke havde ret, men gav mange gode forslag.. og Martin.. ja han havde formodentligt ret i at jeg skulle skaffe nyt grafikkort..
Avatar billede ird Praktikant
15. februar 2004 - 12:01 #25
Behøvede ikke få point. Det vigtigeste er du fik det løst :)

Ha det godt
Avatar billede ird Praktikant
15. februar 2004 - 12:05 #26
Og Martin hvis jeg generede dig beklager jeg ok. Ikke min hensigt overhovedet.
Avatar billede martinowitz Nybegynder
15. februar 2004 - 12:40 #27
IRD > Det er helt okay, jeg er ikke typen, der bærer nag - som sagt, prøver at hjælpe folk så godt jeg nu har mulighed for det.

og dk_bubbi, godt at dit system er oppe og køre igen.

/Martin
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester