I mit lille netværk (NT server 4 pc'ere), har jeg haft Millenium på klienterne. Det fungerer bortset fra at det er et dårligt styresystem. Har lige installeret 2000 pro på en af klienterne for at se hvordan det så kører. Jeg konfigureret TCP.IP(IP,DNS, Gateway), og alt fungerer. Jeg kan logge på serveren, komme på nettet osv....Men når jeg logger på igen kommer guiden internetforbindelse igen, igen, selvom jeg har været den igennem og valg LAN osv. Hvad kan jeg have glemt? Det er første gang at jeg installerer 2000 PRO på et netværk! FinnMus
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
1. skiftede du konto (bruger) da du loggede på igen ? så ligger forklaringen her.
2. sådan undgår du Internet Connection Wizard (som er den som hedder guiden internetforbindelse på dansk) 2a. Start - kør/run - REGEDIT 2b. gå i HKEY_local_machine - software - microsoft - inetnet connection wizard 2c. lav en ny dword værdi og giv den navnet Completed og giv den værdien 1 decimalt.
Jeg havde skiftet konto-elementært! Nogen gange går tingene lidt for stærkt. Nu virker det. Det er første gang jeg bruger eksperten, så sorry hvis der har været lidt procedure fejl. Finnmusik
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.