Avatar billede mik Nybegynder
26. februar 2004 - 11:10 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Tilgang til Public Folders (Adresser) via ASP

Er der nogen der ved hvorledes man kan vise indholdet i en Public Folder med ASP på en intranetside. Vi har et adresseliste som vi gerne vil vise på vores intranet uden at man skal logge ind på Exchange. Exchange version 2003. Jeg går udfra at dataene ligger i en form for database.
Avatar billede venturer Nybegynder
26. februar 2004 - 11:17 #1
Al informationen ligger i Active Directory. D.v.s. du kan udtrække informationen via LDAP.
Avatar billede mik Nybegynder
26. februar 2004 - 11:20 #2
Du ved tilfældigvis ikke hvor jeg kan finde nogle eksempler på det.
Avatar billede venturer Nybegynder
26. februar 2004 - 12:38 #3
Er ikke lige en haj til "den slags".
Men jeg vil antage at du skal have fat i et .COM objekt beregnet til et ldap interface, som du så kan kalde via din asp kode.
Avatar billede mik Nybegynder
04. august 2005 - 14:10 #4
Lukker og slukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester