Avatar billede plyssermand Nybegynder
26. februar 2004 - 20:16 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Dvd til dvd med 1 drev

Hej...

jeg har fået mig en dvd brænder, men jeg har ikke noget dvd drev ud over det!

så er mit spørgsmål, hvad program skal jeg bruge for at kan kopiere en dvd på den måde?

det skal helst være så nemt som muligt, og helst gratis;)
Avatar billede miss-g Seniormester
27. februar 2004 - 00:36 #1
Hvis man kun har 1 drev, og vil kopiere en cd/DVD så sætte man den bare i drevet og starter NERO programmet. Vælg "copy" og så indlæser den først CD/DVD én og beder dig derefter om at sætte den skive i som skal brændes på.

Så man kan sagtens selvom man kun har 1 drev.

Alt efter hvad det er for en DVD.... Original - ved ikke om man må kopiere disse, og tror ikke at indholdet kan være på alm. DVD brænder skiver. Og så er der noget med kopi sikring..... så det skal du nok lige tjekke først *S*
Avatar billede rune.rasmussen Nybegynder
27. februar 2004 - 08:30 #2
enig, Nero og de fleste andre brænderprogrammer finder selv ud af at der kun er brænderen til at læse og skrive.

og som miss-q er inde på så kan man ikke "bare" kopiere en original (film) DVD, da den typisk indeholder mere end de 4,7 Gb der kan være på en brændbar DVD skive.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester