02. marts 2004 - 22:17Der er
14 kommentarer og 1 løsning
CDR/DVD kan ikke læses.
Får pludselig følgende fejl i windows ved brug af CDR/DVD på en dell inspiron 8000 med XP:
Windows kan ikke starte denne hardwareenhed, fordi enhedens konfigurationsoplysninger (i registreringsdatabasen) er mangelfulde eller beskadigede. (Kode 19)
har søgt lidt rundt på eksperten, men løsningerne virker ikke entydige, idet meget fokuserer på en kendt fejl med Easy CD Creator. Jeg har kontrolleret registry for denne fejl, og alt er OK.
Jeg har prøvet at downloade ny firmware og reinstallere dette, samt af/reinstallere hardware, men intet hjælper. Tyder vel også på, at windows har et problem i reg.databasen.
Nogle forslag, som fokuserer på at rette direkte i registry ?
magictouch >> sorry - mit omhandler vist det samme som dit link.
Synes godt om
Slettet bruger
02. marts 2004 - 23:49#5
catbody - det virker perfekt. Tak for det. Point er på vej. magictouch: Jeg har været inde på den side - den omtaler kun det problem, som jeg omtaler, nemlig det generelle problem med Easy CD Creator.
jeg synes du skal oprette et nyt spørgsmål med emnet: Points til Magictouch og Catbody (60 points i alt) Det svarer vi så på, og når vi har svaret accepterer du begges svar. Magictouch >> er det rimeligt ??
surk >> da du er ret ny herinde, tror jeg du vil have udbytte af at læse dette: http://expfaq.1go.dk/
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.