Du svarer indirekte "at det kan man ikke". Og jeg mener at det må være muligt. Der står:
"Afhængigt af hvordan serveren er sat op, er det muligt at du skal kalde dine filer for f.eks. .asp, .php, .shtml eller lignende for at få filen inkluderet."
Kan man så ikke sætte serveren op til at se efter SSI i .htm og .html filer? Hvordan?
ehh ... nej ... jeg svarer indirekte "jo, selvfølgelig kan man det". du kan inkludere en fil på din side med følgende kode:
<!--#include file="filnavn.html"--> eller <!--#include file="filnavn.asp"--> eller <!--#include file="filnavn.inc"--> eller <!--#include file="filnavn.php"-->
men hvad er det du mener med "inkludere en side" ? hvad er det du ønsker at opnå ?
men du ser jeg også at du højst sandsynligt kører php, så du bør måske flytte dette spm til php kategorien. Der må være nogle php includes til rådighed
Mange tak for svar. Jeg har lige været er tur på ferie og jeg vender tilbage når jeg har prøvet mig lidt mere frem. 3xm der må være noget tilsvarende jeg kan gøre med html og shtml. Jeg prøver lige.
/mvh hansgeist
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.