03. marts 2004 - 22:22Der er
25 kommentarer og 2 løsninger
Flere spørgsmål ang. DVD rip
Min ven har givet mig en hjemmelavet DVD med optagelse fra fjernsynet. Han har selv lavet menuen, som er en film/intro der kører i baggrunden.
1) Kan jeg hive den ud og genbruge den på andre DVD´er? 2) Kan man gemme optagelsen (filmen) som ren mpeg-2 fil på computeren (så kan jeg evt. lave min egen menu). 3) Hvilket program kan lave en menu hvor baggrunden er en film der kører? (f.eks. 1 minut der bliver gentaget)
Jeg går ud fra at det er lovligt at optage fra fjernsynet og brænde på en DVD - man har jo altid gjort det på en Videomaskine?
Tmpgenc DVD Author er svaret på dine spørgsmål. Der kan du trække dine vobfiler ud så de ender som mpeg, og så derfra lave nye menuer. Derimod kan du bruge DVD-shrink til at få fat i hans menu. Så vidt jeg husker hedder filen .bup men er dog ikke sikker. Den kan du få fat i i DVD-shrink og så lave en backup kun af .bup-filen. Den smider du så ind i Tmpgenc DVD Author og konverterer den til mpeg, som du så kan få til at køre i baggrunden til din egen menu. DVD-shrink kan du få herfra med en opskrift http://www.abmedia.dk/video/dvdbackup.htm og Tmpgenc DVD Author kan du trække ned her i en trial http://www.pegasys-inc.com/en/download/index.html Norbert.
Jeg kan ikke indlæse .bup filer i Tmpgenc DVD Author, den kan kun finde selve filmen. Og baggrundsbilledet skal være mpeg (eller alm. billede formater).
.bup-filen skal du have fat i i DVD-shrink. Baggrundsbilledet i menuen kan have stort set det format du vil have: jpg, mpeg, bmp, psd. Hvis du klikker på pilen ude i siden, kan du se de formater, du kan arbejde med. I DVD-shrink skal du i Re Author og i DVD-browser, hvor du så finder mappen. Så dukker mapperne op, og du vil se bl.a. en mappe med Tittle Menus. Den kan du åbne og dobbeltklikke på. så vil filen gå over i den modsatte side og du vil kunne se, hvilken fil du har trukket over. Norbert.
Nu blev vi jo afbrudt af Eksperten, så jeg fortsætter hvor vi slap :-)
Jeg har lige forsøgt efter min egen opskrift, og den fungerer perfekt, så jeg forstår ikke hvorfor den ikke virker hos dig. Din back up af menufilerne trækker du ind i Tmpgenc DVD Author, men du skal naturligvis trykke på Add DVD-Video, ellers så kan du ikke. Så finder du den mappe, du har lagt backuppen på og åbner. Så kommer der nogle filer op, som du så kan åbne, det er dine menuer. De bliver så konverteret til mpeg-filer, som du kan bruge til din egen menu, når du når dertil.
Hvis du ikke kan finde hoved eller hale på det jeg skriver, vil jeg gerne lave en guide, du kan følge - sådan nogenlunde slavisk.
Mærkeligt nok - så kunne jeg godt i dag, hm - men ved nærmere eftertanke kan jeg jo nok ikke bruge menuen til så meget, da jeg ikke kan redigere i den.
Jamen det gør Tmpgenc DVD Author som jeg skrev tidligere. Du trækker din DVD-fil ind, og den lægger den ned som mpeg-fil. Når den har gjort det, stopper du programmet, og du har en mpeg-fil som du så senere kan trække ind i Tmpgenc DVD Author igen, når du skal lave menuer.
OK - du åbner programmet. Trykker på Add DVD Video. Der kommer et billede op med bl.a. tiden på dine klip. Du trykker på den du vil have. Så kommer der et andet skema op hvor du skal skrive, hvor du vil have din mpeg-fil liggende. Så bliver den lagt ned på disken i mpeg-format. Hvis ikke du har angivet en mappe, hvor filerne ligger, så ligger de et eller andet sted på din harddisk. De hedder noget i retning af TDA-DVS- og så datoen på, hvornår filerne er blevet lavet. Så hvis du har gjort det jeg skrev i starten, må dine mpeg-filer ligge et sted på harddisken.
Når du på den måde så har konverteret alle dine filer til mpeg, kan du så gå igen i dvd author og denne gang skal du åbne Add file og så trække dine mpeg-filer ind og lave menuer m.m. Til sidst trykker du på output, laver en mappe til din DVD og så bliver de konverteret til DVD-filer, klar til brænding. Norbert :-)
Takker for point. Du spørger bare, hvis der er mere, du er i tvivl om, så løser vi det (forhåbentlig) :-) Norbert :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.