07. marts 2004 - 22:45Der er
46 kommentarer og 1 løsning
hvilke farver består grundfarverne af
Jeg har lavet et væddemål med min kæreste ang. hvilke farver består grundfarverne af : jeg siger rød, grøn og blå (tænkte på et RGB signal!) kæresten siger rød, gul og blå
Det har i begge to...rgb er grundfarverne når man laver additive farveblandinger, og rød, gul og blå er dem man bruger når man laver subtraktive farveblandinger (den superkorrekte i henhold til subtraktive farveblandinger er vistnok cyan magenta gul og en "key" der er sort).
Primærfarver: En grundfarve, der anvendes til at fremstille andre farver.
Sekundær farve: En farve, der er fremstillet ved blanding af to primærfarver. Selv om C, M og Y kaldes primære farvestoffer, er de faktisk de sekundære lysfarver. Rød plus grøn giver eksempelvis gul.
CMYK (Cyan/Magenta/Yellow/(K)Sort). Subtraktive primærfarver eller process farver, der anvendes ved farvetryk. (Giver sort ved totalblanding).
RGB: Additive primærfarver (Rød/Grøn/Blå). Anvendes i bl.a. computerskærme/farveprintere (giver hvid ved totalblanding).
..og så kan man måske tilføje at der findes en hel isme der netop malede med punkter og derved blandede farverne additivt, den hedder sjovt nok: punktalisme ;)
..eller at Isaac Newton opstillede hele farveskalaen på et hjul og når han snurrede det rundt blev resultatet hvid - eller resultatet af en additiv farveblanding (at man så kan nøjes med rød, grøn og blå kunne han jo ikke vide :P)
Jo - til dels - med mindre det er rene grundfarver, vi taler om. For to hundrede år siden var der hverken tv-skærme eller pc-skærme, så da havde man ikek det problem. :-)
hov hov så hører du ikke efter, man malede billeder med additive farveblandinger længe før computerskærme og tv-apperater. Og jeg tror heller ikke Newton gjorde brug af den slags moderne faciliteter? :)
Det er ihvertfald ved at være over min forstand ggg. Men nu er det jo opretter der bestemmer hvem der har ret og skal have point. Og hvis han bedre kan lide dit svar (så vinder han jo også over kæresten ggg), så overfører jeg naturligvis pointene til dig - men det har været sjovt alligevel. :-) Norbert. :-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.