13. marts 2004 - 19:23Der er
8 kommentarer og 2 løsninger
CeBit? er det fedt?
Jeg overvejer stærkt en tur til CeBit i år, fra d. 19 - 22 marts regner vi med.
Men er det noget ved?
Hvor lang tid kan man få til at gå dernede?
Hvor stort er det?
Ideer til billig inkvartering (indenfor 100km fra messen helst)? Billigste hotel vi har set, (dobbeltværelse) er 472 € for de par dage. Kan det fåes billigere?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Den første og måske anden gang er det da meget sjovt - men nok mest fordi at det er overvældende.
Du kan godt få 2-3 dage til at gå hvis du altså har en bred interesse.
Det er stort ;)
Hvis du kan finde noget nu indenfor 100km skal du bare se at slå til! alt er normalt booket indenfor den grænse uanset prisklasse.. men man kan selvfølgelig være heldig.
Ja, det virker ikke til at være vildt mange muligheder.
Vi overvejer at få fat i en autocamper istedet. Da det andet simpelthen bliver for dyrt. Nogler erfaringer på det punkt? Det må kunnne lade sig gøre i tyskland til billige penge?
Jeg har efterhånden været på CeBit mange gange. I starten var jeg meget overvældet af størrelsen. Jeg travede mine fødder til blods, og kunne ikke huske en hat af hvad jeg havde set, når messen endelig var overstået.
Jeg har lært at gøre noget forarbejde. Jeg vælger nogle specifikke stande eller produktgrupper jeg vil se. Dem bruger jeg 80% af tiden på. Herved får jeg langt mere ud af messen.
En lille sidebemærkning er, at messens højdepunkt ALTID er Münchener Halle torsdag aften ;)
Münchener Halle er et spise/drikke/dansested på området hvor der er tyroleragtig atmosfære. 'Værtinderne' (altså serviringsdamerne) er fedt og grimme, orkesteret kan ikke spille o.s.v. - men der drikkes i lange lange baner og specielt torsdag aften går folk helt amok og ligger og brækker sig i hjørnerne. Absolut en oplevelse værd :)
det var sg. billigt.. de plejer at skrue priserne godt op i messetid.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.