Avatar billede mac4ever Nybegynder
15. marts 2004 - 01:35 Der er 1 løsning

PCMCIA kort til iBook/Powerbook

Hvis man køber en bærbar fra Apple, kan man så overhovedt få eksempelvis trådlåsenetkort til dem, ud over andrer end dem Appel laver. FØlger der drivere med til dem eller er det overhovedt til at få.....eller hvad med andre almindelige netkort, hvis man nu vil bridge via sin bærbar...for hvis det ikke er tilfældet...så er der jo ikke den store grund til at købe den næststørste powerbook...det skulle da lige være fordi man havde pengene til det, efter som det er verdens fedeste bærbare..

Men Apple har valgt kun at lave indstik til PCMCIA på de 2 største powerbooks de har i programmet.
Avatar billede egonspock Seniormester
15. marts 2004 - 02:01 #1
Det kommer an på om det skal være en nyere eller meget gammel model:
http://www.cmu.edu/computing/wireless/macchrt.html

Men jeg kan slet ikke lade være med at anbefale at købe Apples kort til en evt. ny iBook. Apples trådløse netkort fungerer nemlig særdeles glimrende til det de er beregnet til, dvs. enten 802.11b(airport) eller g(Airport Extreme), og du behøver ikke at bekymre dig om drivere etc. hvis du skulle købe dig en. I modsætning til PCMCIA-kort stikker de ikke ud, da de sidder under tastaturet eller bagpå, og det er en stor fordel, hvis du spørger mig. De virker de også særdeles glimrende indbyrdes og med andre trådløse netværk. Der er i øvrigt ingen, der siger at du skal købe en Airport Base Station til den. Belkin eller Linksys virker fint til det formål. Eller en anden computer med trådløst og internetdeling: Jeg skriver dette på min Powerbook med Airport Extreme(802.11g) i min seng, og den er forbundet til internettet vha. min iMac, der desværre kun kan klare 802.11b, men til at surfe betyder det jo ingenting, og hvis jeg vil flytte større filer, har jeg vel også et kabel et sted ;-) Det sværeste i opsætningen var at beslutte sig for et password :-)

Jeg tror at det ville gøre ondt på mig, hvis jeg skulle få et uhåndterligt indstikskort til min Powerbook, men hvad gør man ikke for at berolige PC-brugere, der absolut vil havde sådan en ting, der stikker ud, hehe.

Så vidt jeg husker har alle Apples maskiner udstyret med antenne og plads til airport indeni siden 2000, så har du en gammel Mac, kan den også bruges til basestation.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester