18. marts 2004 - 12:59Der er
10 kommentarer og 1 løsning
deaktivere/aktivere Eksperten bruger
Jeg er ved at deaktivere min bruger og ved at jeg kan deaktivere min egen bruger. Kan man så aktivere sin bruger igen hvis man senere, efter nogle år, finder ud at man ønsker det? Sker der f.eks. noget med points, karma, etc. den tid man er deaktiveret (bliver dem f.eks. nullet ud)?
hehe, det er ligemeget med de daglige 5 points. Det er den karma der fik mit beger til at flyde over (og, ja, jeg ved at nogle kigger ind i karma-problematiken). Det er træls at 2 karmagivninger til mig skal være den udløsende faktor til at jeg forlader Eksperten, men sådan er det desverre når man bliver frustreret.
Som sagt så kæmper vi for at løse en del af problematikerne lige nu men folk må også forstå at det ikke er lige til at opfylde alles ønsker. Der er meget der taler for og meget imod - Vi skal bare lige finde det "rigtige" gennemsnit...
Kengun - Jeg forstår egentligt godt folk der giver dårlig karma for den her type "jeg lukker min bruger og er fornærmet" spørgsmål. Du ved som de fleste andre at vi ikke kan gøre noget lige pt. men at vi som skrevet står arbejder heftigt på at finde den elegante løsning der gør at så mange som muligt kan holde eksperten ud - Men igen, der er rigtigt mange aspekter i det og nogle vil aldrig holde eksperten ud alligevel.
Jeg synes heller ikke "jeg lukker min bruger og er fornærmet" spørgsmål er fede at glo på endsige at diskutere i og hvilket formål har de og hvilken relevans? Folk der vil lukke deres bruger bør for deres egen skyld gøre det i stilhed og så lade det ligge - Hvis man ikke gider eksperten mere er det det og hvorfor så risikere lige at få en sidste sviner med på vej ud af døren.
Man kan jo nøjes med at deltage i de spørgsmål hvor man finder en hvis relevans. Jeg deltager efterhånden kun i spørgsmål hvor jeg vil diskutere med (ikke kun co-admin spm) - Jeg svarer ikke så meget i javascript længere for jeg gider ikke lave popups til folk. Jeg gider heller ikke lave flashfiler til folk og laver kun actionscripts hvis jeg synes at se noget interessant i det.
Spørgsmålet er så i virkeligheden om os "gamle" ikke er fulgt med udviklingen. Før i tiden forsøgte vi at svare på stort set alle oprettede spørgsmål - Vi skal måske bare vende blikket indaf og være meget mere kritiske i forhold til hvilke spørgsmål vi deltager i og så opleve (eller genopleve) kvalitetstid på eksperten? :))
Håber da du ser lyset og holder ud lidt endnu eller ihvertilfald vender tilbage - Man behøver jo f.eks ikke lukke sin bruger for ikke at deltage ;-)
Kengun>>Jeg giver det en chance, da vi åbenbart er blevet hørt denne gang.*S* Nikolajdu>>Den der tager jeg til mig, det tror jeg du har 100% ret i. <<Spørgsmålet er så i virkeligheden om os "gamle" ikke er fulgt med udviklingen. Før i tiden forsøgte vi at svare på stort set alle oprettede spørgsmål - Vi skal måske bare vende blikket indaf og være meget mere kritiske i forhold til hvilke spørgsmål vi deltager i og så opleve (eller genopleve) kvalitetstid på eksperten? :))>>
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.