Avatar billede stift Nybegynder
22. marts 2004 - 11:36 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Skift mellem ADSL og analog forbindelse

Jeg har to forbindelser konfigureret i XP Pro. Jeg er koblet på via ADSL fra min hjemmeadresse, men jeg er ofte hos kæresten (hvor computeren følger med grundet arbejde). Hos kæresten ringer jeg op via et internt 56K modem til Tiscali for at komme på nettet.

XP Pro fandt i sin tid automatisk ADSL forbindelsen (TeleDK) uden problemer. Men af og til kommer den analoge forbindelse frem og vil have lov til at ringe op til nettet (selvom jeg er online via ADSL - specielt åbning af nye vinduer som f.eks. ved klik på link herinde på Eksperten. Eller andre gange når en side besøges og de forbandede reklame bannere skal hentes andetsteds end den side, der besøges.
Når jeg så vælger annullér (jeg er jo online), går IE automatisk i "arbejder offline" mode. Og jeg er nødt til at starte en ny IE op, fjerne fluebenet ved "arbejder offline", lukke ned og vende tilbage til det vindue, der var årsag til offline status. Andre gange er jeg nødt til at lukke alle IE vinduer. Det er lidt skod, hvis man skal bruge oplysninger fra forskellige sider.

Hvad kan jeg gøre, så IE fatter, at forbindelsen er der hele tiden, når jeg er hjemme?
Avatar billede dmcn Praktikant
22. marts 2004 - 11:39 #1
Åbn IE -> Funktioner -> Internetindstillinger -> Forbindelser -> Sæt hak i "Ring aldrig op til en forbindelse".
Jeg har præcis samme problem, og den løsning bruger jeg når jeg er på DSL'en. ;)
Avatar billede stift Nybegynder
22. marts 2004 - 11:48 #2
Jeg ÆLSKER Eksperten. Der er altid en eller flere, der er hurtige til at hjælpe :D

Din løsning er jo egentlig ret logisk (jeg sidder lige og banker hovedet ned i tastaturet over at jeg ikke selv havde tænkt på det). Det "tvinger" jo IE til at fatte, at den skal holde nallerne fra den analoge forbindelse. Jeg har lige testet af med en side, der var årsag til problemet i dag. Og det virker - reklamebanneret var der simpelthen ikke. Det var åbenbart det, der drillede IE.
1000 tak for hurtigt svar n0rmality :D
Avatar billede dmcn Praktikant
22. marts 2004 - 11:51 #3
Jamen, det var da så lidt. :)
21. maj 2004 - 13:50 #4
Under "Forbindelser", som n0rmality beskrev, kan du også vælge at sætte hak ved "Ring op, når der ikke findes en netværksforbindelse". Dermed skal du ikke ind og ændre tilbage, når du arbejder hjemmefra :-) Sådan plejer jeg at gøre, når jeg installerer computere, hvor folk både skal kunne bruge modem/ISDN og ADSL :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester