Avatar billede gim Nybegynder
06. februar 2001 - 19:09 Der er 4 kommentarer og
2 løsninger

Virus på 1 harddisk

Hej
Jeg har modtaget melding fra mit virus program NA2001 at der kommer navidad.exe med vedhæftede filer. Min pc er sat op til 2 brugere med hver sin hardisk og styresystem, nu er det så jeg gerne vil vide om jeg kan resikere at der kan komme virus på den anden harddisk, selv om jeg har slået den fra i bios\'en?
Gim
Avatar billede fcs Novice
06. februar 2001 - 19:13 #1
Hvis du har kørt filen navidad.exe, så læs her hvordan du fjerner den: http://vil.nai.com/vil/virusRemovalInstructions.asp?virus_k=98881 Læs under \"Removal instructions\"

Hvis du ikke har kørt filen, så bare slet den mail med navidad.exe, så er den klaret.
Avatar billede fcs Novice
06. februar 2001 - 19:14 #2
Jeg mener godt at en virus kan sprede sig mellem dine to harddsike, så derfor er det vigtigt at du ikke har kørt filen navidad.exe

Hvis du har kørt den, så følg mit råd ovenfor!

Bare spørg videre hvis du har brug for mere hjælp, så skal vi nok få fjernet den ;-)

Mvh.

Peter / FCS
Avatar billede goulduck Nybegynder
06. februar 2001 - 19:42 #3
Hvis du ikke kan komme ind på din harddisk fra dit OS, kan denne virus heller ikke.
Avatar billede goulduck Nybegynder
06. februar 2001 - 19:42 #4
Svar!
Avatar billede fcs Novice
07. februar 2001 - 22:56 #5
gim>> Har du fået et brugbart svar eller kan du uddybe lidt i forhold til det vi har skrevet?
Avatar billede gim Nybegynder
08. februar 2001 - 09:37 #6
Tak for hjælpen, så er jeg mere rolig.
Gim
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester