Avatar billede rosengaardmike Nybegynder
05. april 2004 - 10:48 Der er 1 kommentar og
1 løsning

CD-Rom/DVD

HEJ er der en som kan fortælle mig, at hvis jeg køber et videokort til min PC og overspiller nogen gamle hjemmevideoer over på harddisken og så bagefter vil se dem, kan jeg så kun se dem på computeren altså hvis jeg brænder dem på en CD-Rom eller kan jeg også se dem på DVD, eller kræver dette en speciel DVD-brænder, for der er kun en normal CD-rom brænder i PCeren.
Avatar billede Slettet bruger
05. april 2004 - 10:55 #1
Når først dine gamle VHS er gemt på harddisken, har du flere muligheder.

1. Du kan selvfølgelig se på på din PC.
2. Du kan brænde dem ud på en DVD, og se dem på din DVD afspiller. Dette kræver selvfølgelig at din DVD afspiller kan læse DVD-R eller DVD+R. Dette kræver en ganske alm. DVD brænder.
3. Du kan brænde dem ud som VCD eller SVCD. Dette kræver selvfølgelig at din DVD afspiller kan afspille VCD eller SVCD. Til dette kan du både bruge en DVD brænder eller en CD brænder.

her er et par guides:
VCD: http://www.digitalempire.ath.cx/content.php?article.49
SVCD: http://www.digitalempire.ath.cx/content.php?article.50 (denne kan også bruges til at lave DVD)
Avatar billede hanloven Mester
07. april 2004 - 04:15 #2
Du finder også gode redskaber på www.helionfilm.dk

//Hanloven
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester