Avatar billede degnens Mester
05. april 2004 - 15:55 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

genbruge input

Jeg har en tilmeldingsformular til et sommerstævn, hvor deltagere skal taste deres egne data ind, som ender i en access database. Da hver person skal have sin egen post i databasen, skal en familie m. f.eks. 2 børn taste de samme adresseoplysninger 4 gange. Af hensyn til dem ville jeg gerne, at man, når man har tastet første person ind, kunne gå til en ny tilmeldingsformular, som forud er udfyldt med de fleste felter med samme adresseoplysninger osv.

Jeg er nået så langt, at jeg har en tilmeldingsformular, som sender til en tak.asp fil, der udover at sige pænt tak også lægger det indtastede  ned i databasen. På takkesiden har jeg så oprettet en ny formular med en tilføj-endnu-en-person-knap, der sender vedkommende tilbage til tilmeldingsformular2.asp, hvor der så skulle være forud udfyldte felter. Men de forbliver tomme, når jeg i felternes value lave en Request.Fom på det relevante felt. Hvis jeg derimod laver en fast værdi, kan den godt modtages i det nye tilmeldingsskema. Jeg har bevaret felterne i tak.asp synlige, så jeg kan se, at de rent faktisk er udfyldt korrekt idet jeg trykker på ny-tilmelding-knappen. Men værdierne flytter altså ikke med. Hvorfor ikke?

Jeg har noteret mig - hvis det kan være en hjælp til opklaringen - at der i browserens adresselinie, efter filnavnet står: ....asp?Adresse='den indtastede adresse&By='Det indtastede bynavn'&o.s.v. Så den har altså et eller andet sted de oplysninger, den skal bruge - de kommer bare ikke ned i felterne??

Jeg håber det var forståeligt? Jeg har kun arbejdet ganske lidt med asp, så jeg har lidt svært ved at udtrykke mig tydeligt og kort.

Håber nogen kan hjælpe.

Kh
Lars
Avatar billede nozio Nybegynder
05. april 2004 - 16:43 #1
Hvordan ser din kode ud for felterne på tilmeldingsformular2.asp - altså din form-kode
Avatar billede degnens Mester
05. april 2004 - 17:04 #2
Jeg ved ikke hvad jeg har gjort anderledes, men mens jeg ventede på et svar slettede jeg det hele og skreve det en gang til. Nu virker det pludselig? Jeg kan desværre ikke sige, hvad der har været galt, men det har nok været en lille manglende apostrof eller sådan noget??? Men tak fordi du ville hjælpe.

Kh
Lars
Avatar billede tzag_dk Nybegynder
05. april 2004 - 17:08 #3
På din tak.asp laver du:
request.form("adresse") = session("adresse")
osv...

på din tilmeldingsformular2.asp laver du:
<input name="adresse" type="text" size="40" value="<%=Session("adresse")%>">
osv...

// Rene
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester