Avatar billede grafikeren Nybegynder
08. april 2004 - 18:23 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Funktion til at abonnere på en forum-tråd?

Hej

Jeg skal til at lave en funktion i et forum, hvor man kan abonner på en tråd. Altså hvor man modtager en mail, når der kommer en ny besked i den tråd man følger.

Hvordan kan man bedst lave dette, så det belaster serveren mindst muligt? Vi har mulighed for nogle forskellige engines hos vores udbyder. Vi bruger SQL til hele siden. Har også mulighed for Access.

Man kunne jo smide brugeren oplysninger ind i en database, hvis man ønsker at abbonere på en tråd. Ved hver oprettelse af en tråd, vil man så tjekke om nogen abbonere på tråden... Sådan kunne man jo lave det. Men hvad belaster serveren mindst? Nogen gode bud?
Avatar billede ellebaek Nybegynder
09. april 2004 - 15:38 #1
jeg benytter selv den mulighed at jeg har et felt i databasen der hedder emailUpdatering. Dette felt er som standard tomt.

Hvis en bruger ønsker at abonnere på en tråd, sættes denne brugers email direkte ind i det felt. De forskellige emails er så sepereret med ;.

Så trækker jeg dem ud i et array (Ved ikke hvor godt det er, og hvor performancevenligt det er), efter de er trukket ud sender jeg så mailsene til brugerne en af gangen.
Her kan man så vælge at sende emailsene til alle brugerne på en gang via Bcc...
Avatar billede grafikeren Nybegynder
10. april 2004 - 12:48 #2
Ja, det var også sådan jeg havde tænkt mig det.

Men er der en mere performance-venlig metode?
Avatar billede grafikeren Nybegynder
10. april 2004 - 12:51 #3
ellebaek -> sender du bare mailsne ud, når en bruger opretter en besked? Skal brugeren så ikke vente lang tid på, at siden opdaterer efter at ha' klikket på "Send/Opret svar".
Avatar billede ellebaek Nybegynder
10. april 2004 - 13:27 #4
jeg sender bare mailsene ud med det samme...

jeg sender sjældent mere end 30 mails af gangen, og det tager ikke meget mere end 1-1½ sekund.. Hvor mange mails sender du ?
Avatar billede grafikeren Nybegynder
10. april 2004 - 13:30 #5
Ikke flere... Vidste bare ikke hvor lang tid det tager at sende 30 mails ud! :-)
Avatar billede grafikeren Nybegynder
14. april 2004 - 00:05 #6
Det virker fint!

Læg et svar.
Avatar billede ellebaek Nybegynder
15. april 2004 - 09:14 #7
jeg smider et svar ;-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester