Avatar billede ird Praktikant
10. april 2004 - 19:43 Der er 18 kommentarer og
1 løsning

Kyst pladser i det midtjyske

Halløjsa

Jeg mangler forslag til et par gode fiskepladser i det nordjyske. Dels til havørreder, og dels til flads fisk.

Kun erfaringer eller konkret viden kan bruges :)

//Ird
Avatar billede magictouch Nybegynder
10. april 2004 - 19:50 #1
Hvor langt nordpå? Alt er jo relativt;)
Avatar billede rosenberg Nybegynder
10. april 2004 - 19:55 #2
Er du til Put'n Take ?
Avatar billede knoc-turnal Nybegynder
10. april 2004 - 20:10 #3
Avatar billede ird Praktikant
10. april 2004 - 20:19 #4
Nope der står som sagt kystpladser :)

Kooc-turnal jeg skrev personlig erfaring
Avatar billede ird Praktikant
10. april 2004 - 20:21 #5
Magic--> omkring midtjylland bare.

Ikke så vigtigt lige på km :)
Avatar billede knoc-turnal Nybegynder
10. april 2004 - 20:23 #6
Ja og den personlige erfaring vil du kunne få på 123nu.. Et lystfisker forum!
Avatar billede ird Praktikant
10. april 2004 - 20:25 #7
Okay forstår hvad du mener :)
Men vil ikke til at opretter der også, opretter på E og vil derfor gerne have savr på E :)
Avatar billede knoc-turnal Nybegynder
10. april 2004 - 20:42 #8
Fair nok, men så kender du nu stedet til en anden god gang du skulle have spørgsmål vdr. lystfiskeri.
Avatar billede magictouch Nybegynder
10. april 2004 - 21:18 #9
ird> jeg bor for langt oppe i forhold til Midtjylland;(
Avatar billede ird Praktikant
10. april 2004 - 21:25 #10
*G* nå du har samme problem som mig
Men andre gode kystpladser er også velkomne
Avatar billede tobias28 Praktikant
10. april 2004 - 21:31 #11
Hej Lars!

Jeg har været på grenen ved Grenå! Der er rigtig mange isinger, og det er en rigtig god tur ud på spidsen. Desuden kan du også fange nogle torsk hvis du er interesseret i dem. Jeg ved ikke om det er et godt sted til havørreder desværre....

....ellers plejer jeg selv mest at fiske i ferskvand...så jeg er ikke til meget hjælp...

Mvh. Tobias
Avatar billede magictouch Nybegynder
10. april 2004 - 21:34 #12
Du fik den til P. pladsen, men vinden er ikke rigtig nu, og de få gode pladser heropppe, sidder lystfisker klubberne på. Og Hanstholm kender du:)
Såeh-over and out herfra*G*
Avatar billede NanoQ Nybegynder
11. april 2004 - 09:38 #13
Nu skriver du Midtjuske i din overskrift og Nordjyske i teksten... hvad mener du egentlig? ;)

Well... men en lille håndfuld tips:

Havørrederne fanger du mod øst. Lige nu skal du gå efter lukkede fjorde og vige. Starter vi fra syd, fisker hele Vejle Fjord ganske godt lige nu.

Studstrupværket, nord for Århus giver nogle suveræne muligheder, meget få benytter sig af. kølevandskanalen (udløbet) kan der fanges rigtig mange ørreder på en god dag. Ål i massevis om sommeren. Ved kanalens udløb fanges STORE torsk fra land (3-4 kg. er ikke ualmindeligt). Der er dybt og strømmen er stærk. Så selv om det måske lyder voldsomt, fisk gerne med 200g belastning.

Længere nordpå kommer vi til "mit eget" fiskevand, Kaløvig og de øvrige djurslandske kyster. Her er rigtig mange gode spots lige nu. Kaløvig omkring slotsruinen fisker altid godt, men er noget overrendt. Men prøv eventuelt fra flydering nord for ruinen. Herved kan du nå nogle herlige badekar, der ikke kan fiskes af vadefiskerne.

Knebelvig - især stykket ud for Rolsøgård er helt suverænt. Børsteormene sværmer heftigt for tiden. Så prøv der med bobleflåd og børsteorm eller børsteormsimitation. En todelt børsteormsimitation eller en wooly bugger på fluekæppen er heller ikke at kimse af.

Begtrup vig er suveræn i pålandsvind. Her trækker en del grønlændere forbi lige nu. I fralandsvind er der derimod intet at komme efter. Men så kan du passende smutte om på den anden side af næsset, til klinten ved Fuglsø. Er der fralandsvind ved Begtrup Vig, har du pålandsvind her. Og en god ting er, at spottet ikke er overfisket.

Kører du længere ud mod Helgenæs, møder du flere gode spots. Borup Strand kan være udmærket. Dog synes jeg det har været lidt dødt på det sidste. Esby Strand er altid rigtig godt. Igen også et fint sted til flyderingsfiskeri. Mit absolutte favoritspot når hornfiskene kommer ind. Fra Esby er der faktisk suverænt hele vejen ud til Fyret. Desuden finder du her suveræne spots til multer i sommerperioden. Ved fyret er der dybt tæt under land. Her tages der ofte store flade og pæne torsk.

Et lidt alternativt spot er Glatved Strand. Her kan du fiske fra "lossearmene" ved kalkværket. Fisker du udad, har du her en af de få muligheder for at fange pigvar fra kyst (sæsonen er fra nu til august, fisk med halve tobis, aktivt på bunden). Desuden gode chancer for Rødspætte, Skrubbe, Ising, torsk og sej). Fisker du derimod ind i basinet, er der gode chancer for en havørred. Multer er ligeledes muligt at nappe her.

Det nordlige djursland er ikke så voldsomt overrendt. Men her finder du også fine havørredpladser. Specielt stykket øst for Bønnerup kan være rigtig godt.

Længere nordpå har vi hele Randers Fjord. Stort set hele fjorden fisker godt. De mest popuære pladser er meget overrendt. Prøv dig frem. Fisk steder hvor der IKKE står folk i forvejen. Det kan give behagelige overraskelser. Inderst i fjorden, helt inde ved Randers By, er der gode chancer for store aborrer og sandart lige nu.

Mariager fjord huser sin helt egen stammer af fjordørreder (en blanding af bæk- og havørred). Disse fiskes på UL grej i det inderste af fjorden. Det kan give et helt suverænt fiskeri på denne tid.

Det er begrænset hvor meget jeg har fisket i limfjorden. Men jeg vil alligevel fremhæve Feggesund, hvor børsteormene også er meget aktive lige nu. Stedet byder på suverænt fiskeri tidlig morgen og sen aften (skumringstimerne).

Jeg tager selv en tur til Knebelvig i dag. Runder muligvis af ved Glatved i aften.
Avatar billede ird Praktikant
11. april 2004 - 09:48 #14
Hold nu kæ** en super vejledning!! *G*

Mente selfølgelig midtjylland, og især området omkring djursland :)
Vejle er nok lidt for lang en tur lige pt. men vi er ved at planlægge en tur til mariager først på ugen.

Siger mange mange tak for dit indlæg NanoQ, og jeg håbede sådan set du kikkede forbi :)
Lader lige tråden stå i dag, og ser om andre vender fordi med nogle hot spots.
Avatar billede ird Praktikant
11. april 2004 - 09:49 #15
Ps..knæk og bræk i dag.
Tager selv i den lokale fiskepark kl 11 :)
Avatar billede ird Praktikant
12. april 2004 - 17:36 #16
Smid et svar I andre så får i lidt for jeres interesse :)
Avatar billede magictouch Nybegynder
12. april 2004 - 17:38 #17
Narh, mit bidrag var minimalt;) var der gevinst?
Avatar billede NanoQ Nybegynder
12. april 2004 - 17:45 #18
Jeg kan fortælle, at for mit vedkommende gav det 3 havørreder ved Knebelvig. To undermålere og én der lige holdt målet Allt tre taget på flue efter bomardaflåd.

I dag fik jeg desuden to burfisk i Gudenåen. Én på 1,7 kg. og én på 800g. Begge nappet på fluekæppen (jemmefusket Montanavariant). ;)
Avatar billede ird Praktikant
12. april 2004 - 18:00 #19
Jo tak magictouch :)
Jo jeg fik en i parken på 78cm og knap 7kg. Fisken blev taget på en red tag, og det tog sin tid at få skidtet ind :)

NanoQ--> Jeg er allerede igang med at planlægge tur til knebel :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester