Avatar billede arohde Nybegynder
13. april 2004 - 23:34 Der er 3 kommentarer

Hvordan anvender man en bestemt animation som preloader?

Hej

Jeg har fundet en masse eksempler på, hvordan man laver en preloader, der viser en bjælke der bliver fyldt ud og nogle procenttal. Men jeg har brug for at lave preloaderen på en anden måde, og kan ikke gennemskue, hvordan jeg skal ændre i scripts'ne, så de passer til min film.

Jeg har en lille animation med nogle pinde/streger, der bevæger sig frem og tilbage, og jeg vil gerne bruge denne animation som preloader fremfor den traditionelle med bjælken og procenttallene.
Min animation er lavet (hugget) over flere frames og i flere lag, og det er det, jeg ikke helt kan finde ud af at håndtere i forhold til, hvordan koderne for preloaderen skal se ud (og så er jeg heller ikke ligefrem Flash-superbruger!!)

Fla'en med animationen (movieclip'et lipuidbox02) ligger her, hvis I skal se, hvad jeg mener:
http://www.daimi.au.dk/~arohde/Flash/

Håber der er en, der kan hjælpe, for jeg er helt forvirret over at læse forskellige eksempler og forsøge at tænke dem i forhold til min film.

Mvh. arohde
Avatar billede pyroman Nybegynder
14. april 2004 - 00:42 #1
Ahhh - det er ellers meget nemmere end at sætte et normalt preloader script ind ;)

Du behøver jo ikke bruge den der bar... Du laver hele din animation i et movieclip og smider det i samme frame som preloaderen - når preloaderen er færdig vil den stadig springe videre...

Din preloader kan bare se sådan her ud:


_root.onEnterFrame = function(){
  if(_root.getBytesLoaded() == _root.getBytesTotal()){
    delete this.onEnterFrame;
    _root.gotoAndPlay("start");
  }
}

"start" er et framelabel på det frame filmen skal starte i...

Denne kode smider du i første frame af din film i et lag for sig selv - så laver du et nyt lag nedenunder hvor dit movieclip med din animation ryger i... færdig bum :)
Avatar billede sidselbp Nybegynder
17. april 2004 - 00:11 #2
Jeg sidder og laver preloaderen sammen med Anne, der har postet spørgsmålet.

Vi kan stadig ikke få det til at virke. I vores hovedfilm, der består af 4 frames har vi oprettet en ekstra frame, frame 1 til at køre preloaderen i. I frame 1 er der to lag: et til actionscript og et til et movieclip, som skal vises men der loades.

I actionscriptlaget har vi sat pyromans kode ind. Men - når vi kører filmen bliver den stående på preloaderen - den kommer aldrig videre.

Er der nogen, der har en ide om, hvad der kan være galt?
Avatar billede pyroman Nybegynder
18. april 2004 - 13:51 #3
1 frame:

_root.onEnterFrame = function(){
  if(_root.getBytesLoaded() == _root.getBytesTotal()){
    delete this.onEnterFrame;
    _root.gotoAndPlay(2);
  }
}
stop();
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester