Hvordan vil de forhindre en bruger at formattere sin harddisk óg lægge systemet ind på ny? Laver de en form for spærríng på harddisken, er det jo bare at få fat i en ny disk....
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Er man piratkopist blot fordi man lægger sine cd´er ind på en harddisk, jeg kunne da godt tænke mig at have mine cd´er på en external HDD, aselvfølgelig snakker vi kun om den originale musik man har købt. Det kan de da ikke forbyde, lyder som om man går i små sko.
Som jeg læser det, så handler det om at Admin for backbone i et net skal have noget software der holder øje med hvad der ligger på brugers maskiner og lukke access til IN hvis der ligger fy-filer på deres HDD.
Men det lugter rigtig langt væk af det samme som man prøvede mod Napster i sin tid, nemlig at søge på filnavne og ikke en hulens fis mere. Alt andet vil kræve alt alt for meget computerkraft at ingen vil have råd til at inføre maskiner der går ned på bit-level og scanner alle filer på en brugers HDD.
Så tror sgu det endnu engang er de stakkels fede cigar-stinkende bosser i pladebranchen der gør et forhutlet forsøg på at stoppe piratkopiering ved at markedsføre noget der i den verden alle andre lever i bare ikke kan lade sig gøre.
Forestil dig et webhotel som wannafind.dk eller lign. har en kunde som uploader film, musik osv. til deres webhotel på windows serveren... så ryger deres server af nettet fordi der er ulovlige filer på deres server, hehe... ikke smart ;)
Problemet er moral, og ikke internettet.. Man kan jo ikke se forskel på en lovlig MP3 fil eller en ulovlig hentet fra nettet, og bare det at de skulle scanne f.eks min maskine fra et eller andet kontor, er bestemt lidt for langt ude. Personligt støtter jeg selv ophavsfolkene ved at købe orginalen, hvis det er pengene værd... Så morale, morale
Kan man (læs: Du) ikke komme med en forklaring på hvorfor man )du) selv tager alle point? Mener ikke at man bør lukke et ??? og selv tage alle point uden først at forklare baggrunden for sin beslutning!
Hvis det var meningen at det kun var til orientering er det da normalt at men opretter et spørgsmål med 0 point er det ikke? Men det kan da godt være du har ret, lad os holde os til det:-)
Alt forladt *S* Men til en anden gang, er det så ikke en meget god ide den med oplysning og 0 point? OK, det skal jeg måske ikke blande mig i, så ska vi ikk bare la den lig:-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.