Avatar billede tumebone Nybegynder
26. april 2004 - 14:44 Der er 2 kommentarer og
2 løsninger

Lyd problemer

Jeg har lige købt en ny pc. med følg:

Bundkort: ASRock K7VM2, Socket A, PC2100, VIA KM266, VGA, LYD, LAN
Processor: AMD Athlon XP PR2000+ (1667/266Mhz), In-a-box (Thoroughbred)
Memory: 256 MB Performance Memory PC3200 DDR400 RAM
Harddisk: ExcelStor ESJ360, 60GB, 7200RPM, ATA/100
CD-ROM-drev: Samsung CD, 52x IDE, sort i bulk pakning
Diskettedrev: Alps 3.5" diskettedrev 

jeg har installeret win xp plus alle updates. (incl sp1). men der kommer ingen lyd ud af højtalerene, jeg har dobbelt kontroleret så stikket sider rigtigt. har installeret driver til lyden, og kontrolleret biosén. hjælp
Avatar billede halifax Nybegynder
26. april 2004 - 21:46 #1
K7VM2  http://www.asrock.com/product/product_k7vm2.htm
har onboard AC97 lyd.
Drivere til lydenheden er på cd-rom'en til bundkortet. Som du skriver er installeret!! Så SKAL (burde) det virke.
Har du ikonet til Lydskyrke i Systembakken, og er de forskellige kanaler aktiveret i dialogboksen Lydstyrke? (dobbeltklik på lydikonet?)

Optræder din lydenhed i Kontrolpanel -> Lyde og lydenheder?  Under faneblad Lydenheder - Afspilning af lyd og Indspilning af lyd?
Avatar billede r_r_n Nybegynder
03. maj 2004 - 16:19 #2
Prøv at tjekke om der fører et 4-bens lydkabel fra CD-drevet til dit bundkort.
Avatar billede r_r_n Nybegynder
03. maj 2004 - 16:21 #3
Det kan også være at der er en kontakt på en af dine højttalere, der skal tændes.
Avatar billede halifax Nybegynder
03. maj 2004 - 17:28 #4
r_r_n - Du er helt ny bruger på Eksperten og du skal være hjertelig velkommen. Jo flere vi er, des bedre.

God etikette herinde er forskellen på Svar og Kommentar. Svar afgives kun, når man med meget rimelig sikekrhed har løsningen på spørgers problem. Ellers bruges Kommentar til at få yderligere oplysninger til at indkredse problemet. Dine to svar var bedst egnet som Kommentar, for du søger faktisk oplysning hos spørger i dem begge.
Vær opmærksom på, at flag ud for spørgsmål skifter farve, når svar er afgivet (se om flag i Spørgsmålsoversigt). Derfor bør svar have en vis kvalitet. Ellers brug kommentar.
Blot ment som hjælp til en ny bruger.    :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester