Andre der (i test) har haft samme problem:
http://www.tweakup.dk/article/311/dk/En (2) alternativ måde at klare problemet på:
http://www.tweakup.dk/article/165/dk/http://www.tweakup.dk/article/265/dk/Her kan du se hvordan du demontere stikket:
http://www.overclocking.dk/litteratur.asp?type=guide&id=1170Kort fortalt går det ud på at afmontere stikket, påføre strømpen og montere stikket igen.
Inde i stikket (set fra hunstik-siden) sidder der nogle små forhøjninger på benet. Disse forhøjninger skal du prøve et bøje ned su du kan skubbe benet ud af selve stikket. Det nemmeste er nok at se de billeder der i på det sidste link.
HUSK->>> Hvis du ikke får samlet stikket rigtigt, så vil du med stor sansynlighed brænde dit MB og en del anden HW af. Så gør dig selv den tjeneste at starte med at skrive ned hvordan stikket er samlet (med farvekoderne på kablerne) så du ikke er det mindste i tvivl om hvordan du skal sætte det hele sammmen igen!
Når du har fået fikset strømpen på så glæd dig, det er hele arbejdet vær!
God arbejdslyst...
//Beach