Avatar billede nikolan Nybegynder
27. april 2004 - 18:38 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Centrino og Pentium M

Hvad er forskellen på disse to typer af bærbare?
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
27. april 2004 - 18:42 #1
Pentium M en en processor, og Centrino er en "teknologi" der dækker følgende:

"Der er nemlig en meget præsis opskrift man skal følge hvis en bærbar kan bære Centrino mærket. Den skal være udstyret med en Pentium M Processor, Chipsettet skal være et Intel 855 og den skal benytte sig af Intel’s wifi kort med understøttelse for op til 54 mbit. Det er altså i modsætning til hvad folk ofte tror ikke CPU’en der hedder Centrino men hele den ”pakke” Intel har sat samme til."
Avatar billede nikolan Nybegynder
27. april 2004 - 18:47 #2
Ok, det vidste jeg faktisk godt men jeg vidste ikke at processoren i den såkaldte pakke er en Pentium M, tak for svaret.
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
27. april 2004 - 18:56 #3
Hvis det var svar nok skal du lige huske at lukke spørgsmålet!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester