Avatar billede camsti Seniormester
03. maj 2004 - 09:55 Der er 10 kommentarer og
2 løsninger

svcd på dvd

Jeg er igang med at overføre mine gamle klassiske film fra VHS til DVD. Jeg har også en del motorsport hvor kvaliteten ikke er så afgørende.
Er der et program således at jeg kan overføre til DVD-format, for så bagefter at komprimere videofilen til det noget mere pladsbesparende SVCD format, og så slutteligt lave menuer og brænde disse SVCD-filer over på en DVD således at de kan spilles i DVD-afspilleren ?
Eller er der en anden, nemmere og måske endda endnu mere pladsbesparende måde og gøre det på ?
Avatar billede Slettet bruger
03. maj 2004 - 10:34 #2
Hvis du har tænkt dig at lave .mpg film i mindre god kvalitet, så er der ingen grund til at brænde det på DVD - hvor ikke brænde det på en alm. CD ?
Hvis din DVD afspiller aligevel kan afspille VCD/SVCD, så er der ingen grund til at spilde DVD skiver på det.

En ting du skal være opmærksom på når du laver VCD/SVCD/DVD, er at jo flere gange du konvertere mellem formaterne, jo dårligere kvalitet bliver din film. Det tager også en masse unødig tid.

Hvis dit capture program kan optage direkte i .mpg format, så er du allerede godt på vej.

Ofte indeholder .mpg capture programmer profiler, der gør at man kan "optage" direkste i VCD/SVCD/DVD.

Meget firkantet, så er det der afgører om det er VCD, SVCD eller DVD bitraten på lyd og billede.
Så hvis ikke du har mulighed for at vælge de nævnte profiler, så kan du sikkert indstiller programmet til at "optage"  med en forvalgt bitrate.

For VCD gælder det:
Opløsning skal være: 352 x 288 pixels
video bitrate skal være: 1150 kbit/sec MPEG-1
Audio bitrate skal være: 224 kbit/sec MPEG-1 og skal optages ved 44100 Hz.

For SVCD gælder det:
Opløsning skal være: 480 x 576 pixels
Video bitrate må max være 2600 kbit/sec MPEG-2, men kan sagtens være mindre.
Audio bitrate må være mellem 32 og 384 kbit/sec og skal optages ved 44100 Hz
Husk, den samlede bitrate for Video og Audio må ikke overstige 2778 kbit/s, hvis det skal overholder SVCD standarden.

For DVD gælder det:
Opløsningen skal være 720 x 576 pixels
Video bitrate må max være 9.8 Mbit/sec MPEG-2, men kan sagtens være mindre.
Audio bitrate må være mellem 32 og 1536 kbit/sec, og skal optages ved 48000 Hz

Når du så ender op med en .mpg film, så er det bare at brænde med f.eks. Nero, hvor du kan vælge VCD/SVCD profiler. Nero sørger for at oprette de nødvendige mapper CD'en skal indeholde, og du trækker bare din .mpg fil over.

Et eksempel kan ses her:
http://www.doom9.org/mpg/nero-dvdburn.htm (Er godt nok DVD, men princippet er det samme for VCD og SVCD)

Ønsker du at lave menuer og kapitler i din VCD/SVCD inden du brænder dem, så er her en rigtig god guide:
http://www.videohelp.com/sefy/?id=chapters1.html

Og lige til sidst, så skal du selvfølgelig også vide, at ønsker du at lave SVCD, så kan det stadig godt lade sig gøre at brænde dem på DVD. Her er et par guides, som forklare hvordan:

http://dvdlab.net/dvdlab/tutorial/svcd.html
http://www.videohelp.com/guides.php?link=373


Go' fornøjelse..... :o)
Avatar billede camsti Seniormester
03. maj 2004 - 11:15 #3
Grunden til SVCD på DVD er at der er cirka 5 timers motorsportsvideo pr. sæson og jeg synes det kunne være genialt hvis jeg kunne have en sæson på en DVD. Derfor mine kompressions-spørgsmål.
Og et enkelt tillægsspørgsmål : Hvad er bedst, smartest, nemmest og trods alt bedste kvalitet kontra filstørrelse (stadig er målet ca. 5 timer på en DVD) : At overføre fra VHS til SVCD - eller overføre fra VHS til DVD i ypperste kvalitet - og så komprimere til SVCD bagefter ?
Avatar billede Slettet bruger
03. maj 2004 - 11:27 #4
VHS til SVCD er det smarteste. Det andet vil være spild af tid. Du får ikke bedre kvalitet ved først at capture ved til DVD, for herefter at lave det som til SVCD.

Og ja, kan selvfølgelig godt se det smarte i at have en sæson pr. DVD :o)
Og så kan du jo passende kigge på de 2 sidste link.
Avatar billede norbert Nybegynder
03. maj 2004 - 16:04 #5
Jeg må lige påpege, at hvis du konverterer dem til ren SVCD, vil du få problemer med at finde et program, så du kan lave menuer til din DVD, hvis du vil have det over på det. Hvis du skifter opløsningen på din SVCD til 352 x 576 og ellers følger phatlasses svar, kan du altid senere køre det til DVD og lave menuer. Grunden til at jeg kører denne opløsning er, at den er DVD-kompatibel.
Du spørger også om hvad det er smartest at overføre vhs. Nu har jeg en dvd-recorder, så hvis jeg har noget på vhs, jeg vil have overført, optager jeg det først over på dvd i den bedste kvalitet og konverterer derefter til SVCD med opløsning 352x576. Og derefter klipper det sammen på pc'en, laver menuer og brænder.
Norbert :-)
Avatar billede Slettet bruger
03. maj 2004 - 16:16 #6
nobert >>

<klip>
Jeg må lige påpege, at hvis du konverterer dem til ren SVCD, vil du få problemer med at finde et program, så du kan lave menuer til din DVD, hvis du vil have det over på det
</klip>
Du har ret - det havde jeg ikke lige tænkt på.

<klip>
Hvis du skifter opløsningen på din SVCD til 352 x 576 og ellers følger phatlasses svar, kan du altid senere køre det til DVD og lave menuer. Grunden til at jeg kører denne opløsning er, at den er DVD-kompatibel.
</klip>
Ja, men ikke SVCD kompatibel. Men ønsker han at lave DVD, så har du ret. :o)

At optage i DVD format, for herefter at konvertere til SVCD er selvfølgelig den teoretiske bedste løsning, men da det lød som om at idéen med SVCD løsningen var at kvalitet var knapt så vigtigt, så er der en del tid at spare ved at capture direkste i SVCD.
Og egentlig er det da også lidt imod mine principper. Jeg vil personligt hellere selv bruge en fandens masse tid, for et opnå en bedre kvalitet (selvom det måske knapt kan ses). Derfor er jeg også modstander at DVD backup programmer som DVDshrink, CloneDVD osv.... :o)
Nå men jeg vil ikke spamme spørgsmålet mere med mine personlige holdninger. Er sikker på at camsti har fået en masse gode råd af os begge, således at han nok finder en løsning der passer ham.
Avatar billede Slettet bruger
03. maj 2004 - 16:19 #7
Jeg skal også lige lærer at læse lidt på lektien... :o)
En SVCD med en opløsning 352x576 (CVD) kan afspilles på DVD afspillere i 9 ud af 10 tilfælde, hvis den i forvejen kan afspille SVCD
Avatar billede norbert Nybegynder
03. maj 2004 - 16:24 #8
Det var netop også det med DVD-kompatibiliteten - svært ord :-) - jeg tænkte på. Men de fleste dvd-afspillere i dag kan sagtens køre med den opløsning, selv om den er en smule blured i mine øjne i den lave bitrate. Men ellers er vi fuldstændige enige. Hvis det ikke lige var for menuerne, havde jeg beholdt 480x576, den står bedre - også i mine øjne :-).
Norbert :-)
Avatar billede camsti Seniormester
03. maj 2004 - 18:32 #9
Tak for en masse rigtig gode svar ..
Avatar billede camsti Seniormester
03. maj 2004 - 18:33 #10
Nå, prøver lige igen .. Takker for en masse gode svar. Jeg vil straks gå i gang med at eksperimentere, men håber da at tråden holdes åben lidt endnu såfremt der er flere gode råd. Der er jo ting og sager nok og holde styr på. :-)
Avatar billede Slettet bruger
03. maj 2004 - 20:53 #11
any time.... :o)
Nobert >> du henter lige 50 her: http://exp.dk/spm/495480 for dit indlæg...
Avatar billede avminarm Juniormester
26. november 2004 - 14:50 #12
camsti>> hvad fandt du ud af? - jeg har selv samme "problem" med nogen stævne optagelser
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester