06. maj 2004 - 20:45Der er
6 kommentarer og 1 løsning
press og release på kopierede movieclips
jeg har lavet et movieclip der fungerer som en knap og kopierer et andet movieclip med en on(press) kommando.
Når kopien kommer frem bliver den dragget (det er meningen), men når jeg releaser sker der ikke noget (selvom jeg har lavet en on(release) kommando), men først når jeg releaser/trykker en gang til.
Jeg er ved at lave nogle ikoner/tegn der skal kunne "trækkes" ud fra en "palette" af ikoner, og derefter placeres på de rigtige steder.
Nu er det jo ikke overvældende meget kode du giver os at arbejde med ;)
Men du har sikkert en konflikt i at du forsøger at sætte release på et andet movieclip en det der der udløste kopieringen (lyder det lidt sort?) - men ihvertfald tror jeg at events kommer i vejen for hinanden?
Du kan evt prøve med noget onMouseDown og hitTest og så bruge onMouseUp til at stoppe alle drags (stop the damn queens)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.