Avatar billede pugstyle Nybegynder
23. maj 2004 - 17:42 Der er 15 kommentarer og
1 løsning

Hvem vil lave mig 2 printplader

hey jeg skal bruge 2 ens printplader. ved hvordan det skal se ud men gider ikke og købe et syrebad og det hele for 2 sølle printplader
De blir ca 20 x 10 cm og det skal bare være 1-lags.
Mvh Henning
e-mail = h_mejl@hotmail.com
Avatar billede backside Nybegynder
23. maj 2004 - 18:06 #1
Kan du ikke bare lave et sømbrædt?  *GG*
Avatar billede pugstyle Nybegynder
23. maj 2004 - 18:12 #2
troede folk var lidt seriøse herinde men nej kan ikke lave et sømbræt da det ikke er et lille kredsløb men et lidt inviklet et. men håber da der er andre der taget mit spørgsmål lidt mere seriøst
Avatar billede backside Nybegynder
23. maj 2004 - 18:15 #3
Sorry, sådan var det heller ikke ment. Godt ord igen.
Avatar billede backside Nybegynder
23. maj 2004 - 18:19 #4
Og nu du snakker seriøsitet, burde du så ikke gi' lidt respons på dine andre spørgsmål hvor folk venter?
Avatar billede pugstyle Nybegynder
23. maj 2004 - 18:43 #5
hmmm vidste ikke jeg havde nogle hvor folk de ventede på mig har ikke været herinde i et stykke tid men kigger da lige på det og var heller ikke for at angribe dig kan bare ikke helt tåle folk der spilder min tid. altså de useriøse. men kunne godt se det var for sjovt :D Friends :D
Avatar billede backside Nybegynder
23. maj 2004 - 18:48 #6
Jep, jeg var useriøs.
"....kan bare ikke helt tåle folk der spilder min tid" hmm....
Avatar billede pugstyle Nybegynder
23. maj 2004 - 18:50 #7
never mind forget it :D har bare ledt alle vegne efter en der vil lave dem for mig så er lidt kranky :( ikke din skyld
Avatar billede cybermike Nybegynder
23. maj 2004 - 18:57 #8
Sidst stod det mig i 20 kr for en tush og 20 kr for en pose pulver og saa ellers et stort syltetoejsglas, og saa bare hen og ruske lidt i den hver anden time.
Avatar billede pugstyle Nybegynder
23. maj 2004 - 19:00 #9
jamen cybermike kan du fortælle hvad det er jeg skal bruge og lidt om proccen kan ikke helt huske den lang tid siden man gik i skole :D
Avatar billede backside Nybegynder
23. maj 2004 - 20:17 #10
Følger der ikke en lille vejledning med når du køber materialer hos brinck?
Det gjore der da jeg var barn i hvert fald.
Avatar billede pugstyle Nybegynder
23. maj 2004 - 20:45 #11
jamen backside du er så klog :D *JOKE* ved jeg ikke men har hittet det og kan se du søger en 12v psu atx og det er sådanne en prototype jeg er ved og lave så kan jo være du var interesseret :D fang mig på mail eller messenger vis du vil vide mere
Avatar billede backside Nybegynder
23. maj 2004 - 20:47 #12
Den er noteret. ;)
Avatar billede olebole Juniormester
24. maj 2004 - 01:58 #13
<ole>

For en anden gangs skyld, kan du lave et ætsebad med ferriclorid opløst i vand.
En heftigere 'suppe' består af:
1 del 30% saltsyre
1 del 30% brintoverilte - NB:ikke 3%, men 30%!
1 del vand
HUSK at hælde syren i vandet i en tynd stråle, mens du rører rundt ... ALDRIG omvendt ...!!!  ;o)

Bevæg printpladen under ætsningen og tag den gerne op en gang imellem - ilt fremmer processen. Ferriclorid er temmelig langsomt (typisk 15-30 min), mens 'super-suppen' hurtig (få minutter). Tag pladen op, så snart den er færdig-ætset, så du undgår underætsning.

Mønstret kan du tegne med en alm. permanent marker (gerne to lag) - eller du kan bruge en speciel UV-følsom foto-emulsion, der fremkaldes i en svag opløsning af kaustisk soda (natriumhydroxid). Bruger du foto-metoden, følger der brugsanvisning med  :)

Hvis du vil lave en strømforsyning, bør du på sekundær-siden overdimensionere dine baner. Ved 'ukontrollerede' hjemme-ætsninger, ryger der ofte lidt ekstra kobber, hvorfor det resulterende 'kvadrat' er reduceret i forhold til, hvad man umiddelbart skulle tro. Det har betydning, hvor der skal trækkes større strømstyrker ... altså på lavspændings siden  :)

/mvh
</bole>
Avatar billede pugstyle Nybegynder
24. maj 2004 - 02:05 #14
takker men har fundet en der arbejder med det dagligt der laver dem for mig men  ellers tak for de gode svar. du kan lige lave et svar så for du lidt point af mig :D
Avatar billede olebole Juniormester
24. maj 2004 - 02:10 #15
Ja, det forstod jeg ... det var netop 'for en anden gangs skyld'  ;o)

Nej, det er ligemeget med points ... det var såmænd bare et hyggeligt flashback til mine 20 år som lyd-/lys- og SFX-tekniker  :D
/mvh
Avatar billede pugstyle Nybegynder
24. maj 2004 - 10:44 #16
okay
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester